Ježek
Viděli jste někdy ježka s nákladem jablek a hrušek napíchaných na bodlinách, jak si je odnáší do své spižírny? Mně se to nikdy nepodařilo, ale v pohádkách je takřka vždy takto zobrazován. Zajímavé je to proto, že ježek ve svém jídelníčku ovoce nemá a je tedy záhadou, jak toto vyobrazení vlastně vzniklo.
V okolí Humpolce můžeme potkat dva druhy ježků. Ježek východní má světlejší bříško a ježek západní, který ho má tmavé, ale jinak jsou to stejné pichlavé kuličky. Ježek je živočich s noční aktivitou a jeho přítomnost prozradí především hlasité funění a mlaskání, kterým již vystrašil nejednoho nočního chodce. Setkat se s ním můžeme na okrajích lesů, v zahradách a parcích. V potravě převládají především drobní bezobratlí (žížaly, slimáci), ale nepohrdne také ptačími vajíčky a ptáčaty. V průběhu jara přijde v úkrytu vystlaném travou na svět až 10 malých ježků. Jak se může pichlavý ježek vůbec narodit? Při narození jsou bodliny ukryté v kůži a jsou měkké. Teprve po narození získají svou pichlavou podobu.
V současné době představují pro ježky největší nebezpečí automobily. Při hledání potravy každou noc přijdou o život desítky ježků. (pk)