Vydra říční

Vydra  Vidět vydru na vlastní oči v přírodě se vzhledem k její noční aktivitě a plachosti málokomu poštěstí. Avšak vězte, že také na Humpolecku se vydry vyskytují a zaslouží si naši pozornost i ochranu...

 Vydra říční patří do příbuzenstva kuny, tchoře, jezevce a dalších lasicovitých šelem. Jedná se o tzv. semiakvatického živočicha – tj.zvíře, které využívá částečně vodní a částečně suchozemské prostředí. Vydry obývají okolí vodních toků, rybníků, mokřady apod., při jejich cestách za potravou je však můžeme zastihnout i na místech zcela bez vody (například mohou putovat přes lesnatý kopec mezi povodími).

Vydra je samotářská šelma s noční aktivitou, která se živí v letním období vším co kolem vody a v ní žije (obojživelníky, raky a dalšími bezobratlými, rybami), v zimě pak převážně jen rybami. Každý jedinec obývá své teritorium, které si značí trusem a výměškem podocasní pachové žlázy. Samci a samice spolu tráví vždy pouze několik dní, aby se pářili. Samice jsou v říji každých cca 40 dní, vydry se proto mohou rozmnožovat celoročně. Přesto se však jedná o druh s relativně omezenou reprodukcí (na rozdíl třeba od hlodavců), protože o 1-2 (výjimečně 3) mláďata se samice stará po dosti dlouhou dobu, zpravidla 13 měsíců. Mláďata se rodí osrstěná, ale slepá a zcela odkázaná na matčinu péči v noře, kterou opouštějí poprvé teprve po 2 -3 měsících. Vydry jsou k pohybu a lovu ve vodě dokonale přizpůsobeny - vlastní aerodynamické štíhlé tělo a dlouhý ocas ke kormidlování, plovací blány mezi prsty na všeVydrach čtyřech končetinách, citlivé hmatové vousy na hlavě a předních nohách a uzavíratelné uši a nozdry. Speciálním „vynálezem“ je hustý vydří kožich se vzduchovými „kapsami“ mezi jednotlivými svazky chlupů. Právě díky této přídavné vzduchové izolaci chrání vydru před proniknutím vody na kůži a prochladnutím i v největších mrazech.

V minulosti byly vydry rozšířeny v celé Evropě a lidé je lovili pro kožešinu, ale také pro maso (v době půstu byly vydry pojídány jako „postní jídlo“, neboť byly považovány za ryby). Odedávna byly vydry pronásledovány také rybáři. Smrtelnou ránu však jejich populacím zasadilo až 20. století v podobě znečištění vodního prostředí těžkými kovy, DDT a dalšími. nebezpečnými chemikáliemi. To, spolu s přímým pronásledováním a likvidací přirozených toků, vedlo k vyhubení vyder téměř v celé Evropě. Také na českém území zůstaly jen tři malé izolované populace (v J Čechách, na Vysočině a v Beskydech). Teprve koncem století došlo s vyčištěním vodního prostředí a přísnou ochranou postupně k návratu vyder na řadu území. Česká republika je dnes až na několik málo oblastí prakticky celá opět vydrami osídlena. Dnes je pro vydry největším ohrožením autodoprava a nelegální lov (nelegální lov je stále aktuální i přes to, že od roku 2000 u nás existuje zákon, který umožňuje finanční náhrady za škody na rybách vydrou způsobené).

Vzhledem k tomu, jaké má vydra říční nároky na prostředí (například potřebuje přirozené břehové porosty, je citlivá na znečištění vody apod.), je považována za tzv. „vlajkový“ nebo „deštníkový“ druh vodních a mokřadních ekosystémů. To znamená, že pokud uplatníme opatření na ochranu vyder, zajistíme tak dobré podmínky i pro řadu dalších druhů obývajících dané prostředí (například pro vodní bezobratlé, obojživelníky, ptáky...).

 Pro ty, kdo by se chtěli o této tajemné obyvatelce (nejen) Humpolecka dovědět více, doporučuji například půvabnou publikaci prof. Zdeňka Veselovského „Vydra“ (Aventinum, 1998, řada Encyklopedie zvířat) nebo stránky Českého nadačního fondu pro vydru sídlícího v Třeboni (www.vydry.org), kde najdete také podrobné informace a návod jak požádat o náhradu škody na rybách způsobenou vydrou říční.

Pro setkání s živými vydrami nemusíte jezdit daleko – stačí navštívit Stanici Pavlov o.p.s. v Pavlově u Ledče n. Sázavou, kde pečují o poraněné nebo opuštěné živočichy. V rámci komentovaných prohlídek vydry nejen uvidíte, ale dozvíte se i řadu dalších zajímavostí z jejich života (www.stanicepavlov.eu).(or)

 

« zpět

Menu


Co je nového?

Kontroly budek 18.3.2021

Budky_3 V městských parcících v Humpolci právě probíhají kontroly a čištění budek pro sýkorky a další drobné pěvce. Budek už je rozmístěno víc jak 100 kusů.

Bezpečnější zastávky 31.7.2020

Zastavky S podporou města Humpolec doplňujeme další samolepky na autobusové zastávky v Humpolci. Ty potom nejsou neviditelnou překážkou pro proletující ptáky a dokážou se jim vyhnout.

Budky pro šoupálky 31.7.2020

Soupalek Díky podpoře města Humplec dostanou šoupálci v městském lesoparku nové bydlení. Tyto budky vypadají, že žádný vletový otvor nemají, ale šoupálkum vyhovuje, když jsou dokonce dva z boční a zadní strany.

Nesahat!!! 13.5.2020

Když naleznete srnče, tak to nejlepší, co pro něj můžete udělat je, NESAHAT a místo okamžitě opustit.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 2287
  Ne, příroda mě nezajímá 1565
  Ne, je nudný 1516

Toplist