Netopýři
Prázdniny jsou obdobím, kdy se přece jen pohybujeme v přírodě někdy až do tmy a tehdy můžeme pozorovat jejich siluety, jak nad hladinami rybníků a řek a kolem pouličních lamp chytají hmyz. Mluvím o netopýrech. Tato zvláštní skupina savců, kterým se někdy říká létající myši i když nemají s těmito drobnými hlodavci nic společného, nepatří k nejoblíbenějším živočichům. V minulosti byli často zobrazováni ve společnosti čarodějnic a drápek, nebo křídlo z netopýra nesmělo chybět v žádném čarodějnickém lektvaru.
V okolí Humpolce není o netopýrech mnoho informací, protože se jim zde zatím takřka nikdo nevěnoval. Nejznámější letní kolonie je na kostele v Senožatech, kam se každoročně vrací několik desítek netopýrů velkých. Mezi další poměrně běžné druhy patří netopýr vodní a netopýr rezavý, které je možné zastihnout i v Humpolci. Na území ČR se vyskytuje celkem 21 druhů ale někteří z nich se pro své životní nároky v našich polohách nevyskytují a nebo už díky změnám způsobeným člověkem vymizeli.
Netopýří rok začíná koncem zimy, kdy netopýři opouštějí zimoviště v podzemních prostorách, v domech a v dutinách starých stromů a přesouvají se do letních úkrytů. Na půdách budov se vytvářejí letní mateřské kolonie tvořené především samičkami, které zde vychovávají většinou po jednom mláděti. Samečkové žijí v tomto období samotářským životem a nebo u některých druhů vytvářejí vlastní malé kolonie. Na začátku srpna vyletují na výuku lovu poprvé i mláďata a tak je možné nad některými rybníky sledovat opravdové hemžení. Konec srpna je obdobím každoročního stěhování do přechodných úkrytů a setkávání samiček se samečky. V těchto dnech se můžeme s netopýry častěji setkat i v domech, kam mohou mladí netopýři zalétnout. Není nutné propadat panice a většinou stačí jen na několik minut zhasnout a netopýr sám vylétne. V případě nálezu spících netopýrů za bílého dne postačí nechat otevřené okno a počkat až se tmou netopýři vylétnou a potom okno zavřít. Když už je nutné netopýra odchytnout, tak opatrně s použitím rukavice a nebo zavoláme na pomoc ochránce přírody, kteří mají již s odchytem zkušenosti. S příchodem podzimu překonávají některé druhy netopýrů vzdálenosti i několika desítek kilometrů na zimoviště v podzemních prostorách. Některé druhy vyhledávají dutiny ve starých stromech a nebo budovy. Zimoviště musí splňovat základní podmínky a těmi jsou relativné stálá teplota, vlhkost a proudění vzduchu. S příchodem zimy upadnou do letargie, kdy sníží srdeční činnost a tím i výdej energie na minimum. Při násilném probuzení znamená každá minuta spotřebu energie na jeden den spánku a proto může každé vyrušení představovat smrtelné ohrožení.
Možná se ptáte proč chránit takové příšerky, ale netopýři patří k významným regulátorům hmyzu, který je jejich hlavní potravou. Za jednu noc dokáže jeden netopýr spotřebovat množství hmyzu tvořící až 1/4 jeho váhy a to může představovat až 1000 komárů. Proto si zaslouží naši pomoc a ochranu. Základní podmínkou pro jejich další přežití je ochrana letních a zimních stanovišť. Je možné pomoci i vyvěšováním speciálních netopýřích budek, kterých je například v okolí Mladých Bříšt vyvěšeno již několik.
Alespoň mě by na letní obloze jejich silueta chyběla. (pk)