Netopýři

netopýr černý  Prázdniny jsou obdobím, kdy se přece jen pohybujeme v přírodě někdy až do tmy a tehdy  můžeme pozorovat jejich siluety, jak nad hladinami rybníků a řek a kolem pouličních lamp chytají hmyz.  Mluvím o netopýrech.  Tato zvláštní skupina savců, kterým se někdy říká létající myši i když nemají s těmito drobnými hlodavci nic společného, nepatří k nejoblíbenějším živočichům.  V minulosti byli často zobrazováni ve společnosti čarodějnic a drápek, nebo křídlo z netopýra nesmělo chybět v žádném čarodějnickém lektvaru. 

V okolí Humpolce není o netopýrech mnoho informací, protože se jim zde zatím takřka nikdo nevěnoval.  Nejznámější letní kolonie je na kostele v Senožatech, kam se každoročně vrací několik desítek netopýrů velkých. Mezi další poměrně běžné druhy patří netopýr vodní a netopýr rezavý, které je možné zastihnout i v Humpolci. Na území ČR se vyskytuje celkem 21 druhů ale někteří z nich se pro své životní nároky v našich polohách nevyskytují a nebo  už díky změnám způsobeným člověkem vymizeli.    

Netopýří letáček o netopýrechrok začíná koncem zimy, kdy netopýři opouštějí zimoviště v podzemních prostorách, v domech a v dutinách starých stromů a přesouvají se do letních úkrytů.  Na půdách budov se vytvářejí letní mateřské kolonie tvořené především samičkami, které zde vychovávají většinou po jednom mláděti. Samečkové žijí v tomto období samotářským životem a nebo u některých druhů vytvářejí vlastní malé kolonie. Na začátku srpna vyletují na výuku lovu poprvé i  mláďata a tak je možné nad některými rybníky sledovat opravdové hemžení.  Konec srpna je obdobím každoročního stěhování do přechodných úkrytů a setkávání samiček se samečky.  V těchto dnech se můžeme s netopýry častěji setkat i v domech, kam mohou mladí netopýři zalétnout.  Není nutné propadat panice a většinou stačí jen na několik minut zhasnout a netopýr sám vylétne.  V případě nálezu spících netopýrů za bílého dne postačí nechat otevřené okno a počkat až se tmou netopýři vylétnou a potom okno zavřít. Když už je nutné netopýra odchytnout, tak opatrně s použitím rukavice a nebo zavoláme na pomoc ochránce přírody, kteří mají již s odchytem zkušenosti.  S příchodem podzimu překonávají některé druhy netopýrů vzdálenosti i několika desítek kilometrů na zimoviště  v podzemních prostorách. Některé druhy vyhledávají dutiny ve starých stromech a nebo budovy.  Zimoviště musí splňovat základní podmínky a těmi jsou relativné stálá teplota, vlhkost a proudění vzduchu.  S příchodem zimy upadnou do letargie, kdy sníží srdeční činnost a tím i výdej energie na minimum.  Při násilném probuzení znamená každá minuta spotřebu energie na jeden den spánku a proto může každé vyrušení představovat smrtelné ohrožení.       

Možná se ptáte proč chránit takové příšerky, ale netopýři patří k významným regulátorům hmyzu, který je jejich hlavní potravou. Za jednu noc dokáže jeden netopýr spotřebovat množství hmyzu tvořící až  1/4  jeho váhy a to může představovat až 1000 komárů.  Proto si zaslouží naši pomoc a ochranu.  Základní podmínkou pro jejich další přežití je ochrana letních a zimních stanovišť. Je možné pomoci i vyvěšováním speciálních netopýřích budek, kterých je například v okolí Mladých Bříšt  vyvěšeno již několik.

Alespoň mě by na letní obloze jejich silueta chyběla. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

Sněhová nadílka 11.1.2019

Fotky-015 Na sněhovou nadílku můžeme nadávat, ale každá vločka vsáknutá do země se nám bude v letních vedrech hodit. 

Darujte skutečný dárek 14.12.2018

Už máte nakoupené dárky? Nebo Vám jich stále několik chybí? Potěšte své nejbližší i lidi v chudých zemích světa a objednejte Skutečný dárek. Věnovat můžete například Teplo domova. Pomůžete tím lidem ve válkou poničených oblastech, kteří v adventním čase místo u krbu sedí v polorozbořených domech, do kterých jim táhne a před zimou nemají úniku. Letos můžete nově zakoupit i dárky umělecké. Pořiďte si krásný šperk od Míly Fürstovénebo knihu 25 let Člověka v tísni plnou zajímavých příběhů. Pospěšte si, jde o limitované edice a moc kusů už nezbývá!

Vraťme život do krajiny 1.12.2018

Právě byla spuštěna společná petice České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty. Také vám vadí, že se z naší krajiny vinou intenzivního hospodaření vytrácí život? Kdy jste naposledy viděli čejku, chocholouše nebo sýčka? Zemědělci hospodařící na obrovských lánech pomocí těžké techniky a pesticidů vytlačují z krajiny vše živé. Zvířatům i krajině chybí biopásy a další krajinné prvky, které by mohly zadržovat stále vzácnější vodu. Pojďme to změnit a řekněme ministrovi zemědělství, že chceme krajinu zdravou, malebnou a plnou života. Pomůže jen výrazná reforma Společné zemědělské politiky Evropské unie, o které se bude rozhodovat v následujících týdnech. Pokud vám osud krajiny není lhostejný, připojte se k naší petici pod odkazem www.birdlife.cz/petice-za-krajinu . Děkujeme!

Večer pro Zelené srdce 15.9.2018

Pojďte s náma poslouchat, podívat, povídat a pomáhat. Zveme vás na benefiční koncert hudební skupiny Listověj s promítáním fotografií Toulky (nejen)Vysočinou Jany Molnárové ve prospěch pomáhání přírodě a památkám. Večer pro Zelené srdce se uskuteční v neděli 11. listopadu od 18,00 hodin v sále Muezea dr. A. Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci.

Vstupné dobrovolné, abychom mohli dál pomáhat.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1728
  Ne, příroda mě nezajímá 1193
  Ne, je nudný 1098

Toplist