Netopýři

netopýr černý  Prázdniny jsou obdobím, kdy se přece jen pohybujeme v přírodě někdy až do tmy a tehdy  můžeme pozorovat jejich siluety, jak nad hladinami rybníků a řek a kolem pouličních lamp chytají hmyz.  Mluvím o netopýrech.  Tato zvláštní skupina savců, kterým se někdy říká létající myši i když nemají s těmito drobnými hlodavci nic společného, nepatří k nejoblíbenějším živočichům.  V minulosti byli často zobrazováni ve společnosti čarodějnic a drápek, nebo křídlo z netopýra nesmělo chybět v žádném čarodějnickém lektvaru. 

V okolí Humpolce není o netopýrech mnoho informací, protože se jim zde zatím takřka nikdo nevěnoval.  Nejznámější letní kolonie je na kostele v Senožatech, kam se každoročně vrací několik desítek netopýrů velkých. Mezi další poměrně běžné druhy patří netopýr vodní a netopýr rezavý, které je možné zastihnout i v Humpolci. Na území ČR se vyskytuje celkem 21 druhů ale někteří z nich se pro své životní nároky v našich polohách nevyskytují a nebo  už díky změnám způsobeným člověkem vymizeli.    

Netopýří letáček o netopýrechrok začíná koncem zimy, kdy netopýři opouštějí zimoviště v podzemních prostorách, v domech a v dutinách starých stromů a přesouvají se do letních úkrytů.  Na půdách budov se vytvářejí letní mateřské kolonie tvořené především samičkami, které zde vychovávají většinou po jednom mláděti. Samečkové žijí v tomto období samotářským životem a nebo u některých druhů vytvářejí vlastní malé kolonie. Na začátku srpna vyletují na výuku lovu poprvé i  mláďata a tak je možné nad některými rybníky sledovat opravdové hemžení.  Konec srpna je obdobím každoročního stěhování do přechodných úkrytů a setkávání samiček se samečky.  V těchto dnech se můžeme s netopýry častěji setkat i v domech, kam mohou mladí netopýři zalétnout.  Není nutné propadat panice a většinou stačí jen na několik minut zhasnout a netopýr sám vylétne.  V případě nálezu spících netopýrů za bílého dne postačí nechat otevřené okno a počkat až se tmou netopýři vylétnou a potom okno zavřít. Když už je nutné netopýra odchytnout, tak opatrně s použitím rukavice a nebo zavoláme na pomoc ochránce přírody, kteří mají již s odchytem zkušenosti.  S příchodem podzimu překonávají některé druhy netopýrů vzdálenosti i několika desítek kilometrů na zimoviště  v podzemních prostorách. Některé druhy vyhledávají dutiny ve starých stromech a nebo budovy.  Zimoviště musí splňovat základní podmínky a těmi jsou relativné stálá teplota, vlhkost a proudění vzduchu.  S příchodem zimy upadnou do letargie, kdy sníží srdeční činnost a tím i výdej energie na minimum.  Při násilném probuzení znamená každá minuta spotřebu energie na jeden den spánku a proto může každé vyrušení představovat smrtelné ohrožení.       

Možná se ptáte proč chránit takové příšerky, ale netopýři patří k významným regulátorům hmyzu, který je jejich hlavní potravou. Za jednu noc dokáže jeden netopýr spotřebovat množství hmyzu tvořící až  1/4  jeho váhy a to může představovat až 1000 komárů.  Proto si zaslouží naši pomoc a ochranu.  Základní podmínkou pro jejich další přežití je ochrana letních a zimních stanovišť. Je možné pomoci i vyvěšováním speciálních netopýřích budek, kterých je například v okolí Mladých Bříšt  vyvěšeno již několik.

Alespoň mě by na letní obloze jejich silueta chyběla. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

výstava Studánky - voda živá 20.9.2019

Vodaziva6 O víkendu 21.-22. září si můžete na hradě Orlíku prohlédnout putovní výstavu Studánky - voda živá o osudech studánek v okolí Humpolce.

Další zajištěná zastávka 20.9.2019

Tercik Sdružení Zelené srdce zajistilo autobusovou zastávku u Stromovky proti úrazum ptáků. Zastávka je polepená terčíky, díky kterým je sklo pro ptáky viditelné a nedojde k nárazu.

Nové bydlení pro netopýry 25.7.2019

Netopyr1

Netopyr2 Netopýři v parcích v Humpolci dostanou deset nových budek.

Pokochejte se 22.6.2019

Prameniste Tohle je prameništní louka nedaleko Humpolce. Zde začínají prameny napájející nedaleký Libický les. Zde má stát ale také několik novýh skladovacích hal. Tomu se říká boj se suchem!

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1795
  Ne, příroda mě nezajímá 1240
  Ne, je nudný 1163

Toplist