Máme doma andulku

ANDULKA (papoušek vlnkovaný)

Pochází z polopouštních oblastí Austrálie. Do Evropy byla dovezena již před 150 lety. Divoké andulky jsou stěhovaví ptáci a žijí ve velkých hejnech Nestavějí si hnízda a nevracejí se  každý rok na stejná  hnízdiště.

Původní zbarvení je světle zelené a žlutá hlavička, hrdélko a křídla. Nyní se však chová mnoho barevných forem.

Způsob chovu:  Klec vybereme o rozměrech alespoň 50x45x50, ale čím větší prostor zvířátku dopřejeme, tím samozřejmě lépe! Na dvě andulky je to tedy asi 90x45x50 cm. Klec nesmíme umístit v průvanu, nebo na přímém slunci. Další potřebné vybavení klece : krmítka,  napáječka, bidýlka, popř. hračka určená pro andulky. Ovšem ptáčkovi občas trvá delší dobu, než si na hračku zvykne.

Krmivo :  Andulky se živí semeny trav (proso, lesknice, loupaný oves, … ) Dále podáváme čerstvé lístky pampelišky, špenátu, ptačince. Ovoce a zelenina :  jablko, hrozny, pomeranč, hruška, rajče, strouhaná mrkev. Doplňujeme vitamíny a minerální látky – sépiová kost, vitamíny v kapkách, nebo kompletní směsi. Písek – nezbytný doplněk na rozmělnění potravy a trávení (koupíme ve specializovaných obchodech.)

Rozmnožování : Andulky potřebují pro odchov mláďat hnízdní budku. (asi 15x24x15 cm) Sameček se samičce dvoří, čepýří se a krmí ji natrávenou potravou. Samičky kladou 5-6 vajíček. Za 18 dní se začnou líhnout mláďata. Do té doby sedí samička na vejcích a sameček jí nosí potravu. Mláďata začínají létat ve 4 týdnech. S rodiči ale zůstávají ještě asi 2 týdny.(zj)

« zpět

Menu


Co je nového?

výstava Studánky - voda živá 20.9.2019

Vodaziva6 O víkendu 21.-22. září si můžete na hradě Orlíku prohlédnout putovní výstavu Studánky - voda živá o osudech studánek v okolí Humpolce.

Další zajištěná zastávka 20.9.2019

Tercik Sdružení Zelené srdce zajistilo autobusovou zastávku u Stromovky proti úrazum ptáků. Zastávka je polepená terčíky, díky kterým je sklo pro ptáky viditelné a nedojde k nárazu.

Nové bydlení pro netopýry 25.7.2019

Netopyr1

Netopyr2 Netopýři v parcích v Humpolci dostanou deset nových budek.

Pokochejte se 22.6.2019

Prameniste Tohle je prameništní louka nedaleko Humpolce. Zde začínají prameny napájející nedaleký Libický les. Zde má stát ale také několik novýh skladovacích hal. Tomu se říká boj se suchem!

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1795
  Ne, příroda mě nezajímá 1240
  Ne, je nudný 1163

Toplist