Máme doma andulku

ANDULKA (papoušek vlnkovaný)

Pochází z polopouštních oblastí Austrálie. Do Evropy byla dovezena již před 150 lety. Divoké andulky jsou stěhovaví ptáci a žijí ve velkých hejnech Nestavějí si hnízda a nevracejí se  každý rok na stejná  hnízdiště.

Původní zbarvení je světle zelené a žlutá hlavička, hrdélko a křídla. Nyní se však chová mnoho barevných forem.

Způsob chovu:  Klec vybereme o rozměrech alespoň 50x45x50, ale čím větší prostor zvířátku dopřejeme, tím samozřejmě lépe! Na dvě andulky je to tedy asi 90x45x50 cm. Klec nesmíme umístit v průvanu, nebo na přímém slunci. Další potřebné vybavení klece : krmítka,  napáječka, bidýlka, popř. hračka určená pro andulky. Ovšem ptáčkovi občas trvá delší dobu, než si na hračku zvykne.

Krmivo :  Andulky se živí semeny trav (proso, lesknice, loupaný oves, … ) Dále podáváme čerstvé lístky pampelišky, špenátu, ptačince. Ovoce a zelenina :  jablko, hrozny, pomeranč, hruška, rajče, strouhaná mrkev. Doplňujeme vitamíny a minerální látky – sépiová kost, vitamíny v kapkách, nebo kompletní směsi. Písek – nezbytný doplněk na rozmělnění potravy a trávení (koupíme ve specializovaných obchodech.)

Rozmnožování : Andulky potřebují pro odchov mláďat hnízdní budku. (asi 15x24x15 cm) Sameček se samičce dvoří, čepýří se a krmí ji natrávenou potravou. Samičky kladou 5-6 vajíček. Za 18 dní se začnou líhnout mláďata. Do té doby sedí samička na vejcích a sameček jí nosí potravu. Mláďata začínají létat ve 4 týdnech. S rodiči ale zůstávají ještě asi 2 týdny.(zj)

« zpět

Menu


Co je nového?

Budky pro sovy 8.4.2019

SycKontrolujeme budky pro sovy sýce rousné.

Budky pro sýkorky 26.2.2019

Uklid Je čas kontrolovat, vyčistit a případně vyvěsit nové budky pro sýkorky.

Bydlení pro netopýry 26.2.2019

Netopyrii Alespoň malinko vylepšujeme nedostatek volných bytů pro netopýry. Na jaro budou mít připraveno pět nových budek.

Sněhová nadílka 11.1.2019

Fotky-015 Na sněhovou nadílku můžeme nadávat, ale každá vločka vsáknutá do země se nám bude v letních vedrech hodit. 

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1758
  Ne, příroda mě nezajímá 1216
  Ne, je nudný 1138

Toplist