Máme doma andulku

ANDULKA (papoušek vlnkovaný)

Pochází z polopouštních oblastí Austrálie. Do Evropy byla dovezena již před 150 lety. Divoké andulky jsou stěhovaví ptáci a žijí ve velkých hejnech Nestavějí si hnízda a nevracejí se  každý rok na stejná  hnízdiště.

Původní zbarvení je světle zelené a žlutá hlavička, hrdélko a křídla. Nyní se však chová mnoho barevných forem.

Způsob chovu:  Klec vybereme o rozměrech alespoň 50x45x50, ale čím větší prostor zvířátku dopřejeme, tím samozřejmě lépe! Na dvě andulky je to tedy asi 90x45x50 cm. Klec nesmíme umístit v průvanu, nebo na přímém slunci. Další potřebné vybavení klece : krmítka,  napáječka, bidýlka, popř. hračka určená pro andulky. Ovšem ptáčkovi občas trvá delší dobu, než si na hračku zvykne.

Krmivo :  Andulky se živí semeny trav (proso, lesknice, loupaný oves, … ) Dále podáváme čerstvé lístky pampelišky, špenátu, ptačince. Ovoce a zelenina :  jablko, hrozny, pomeranč, hruška, rajče, strouhaná mrkev. Doplňujeme vitamíny a minerální látky – sépiová kost, vitamíny v kapkách, nebo kompletní směsi. Písek – nezbytný doplněk na rozmělnění potravy a trávení (koupíme ve specializovaných obchodech.)

Rozmnožování : Andulky potřebují pro odchov mláďat hnízdní budku. (asi 15x24x15 cm) Sameček se samičce dvoří, čepýří se a krmí ji natrávenou potravou. Samičky kladou 5-6 vajíček. Za 18 dní se začnou líhnout mláďata. Do té doby sedí samička na vejcích a sameček jí nosí potravu. Mláďata začínají létat ve 4 týdnech. S rodiči ale zůstávají ještě asi 2 týdny.(zj)

« zpět

Menu


Co je nového?

Bezpečnější zastávky 31.7.2020

Zastavky S podporou města Humpolec doplňujeme další samolepky na autobusové zastávky v Humpolci. Ty potom nejsou neviditelnou překážkou pro proletující ptáky a dokážou se jim vyhnout.

Budky pro šoupálky 31.7.2020

Soupalek Díky podpoře města Humplec dostanou šoupálci v městském lesoparku nové bydlení. Tyto budky vypadají, že žádný vletový otvor nemají, ale šoupálkum vyhovuje, když jsou dokonce dva z boční a zadní strany.

Nesahat!!! 13.5.2020

Když naleznete srnče, tak to nejlepší, co pro něj můžete udělat je, NESAHAT a místo okamžitě opustit.

Nové budky pro sýkorky 27.3.2020

Budky1 V lesích v okolí Humpolci vyvěsilo sdružení Zelené srdce další budky pro sýkorky

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 2225
  Ne, příroda mě nezajímá 1531
  Ne, je nudný 1482

Toplist