Máme doma andulku

ANDULKA (papoušek vlnkovaný)

Pochází z polopouštních oblastí Austrálie. Do Evropy byla dovezena již před 150 lety. Divoké andulky jsou stěhovaví ptáci a žijí ve velkých hejnech Nestavějí si hnízda a nevracejí se  každý rok na stejná  hnízdiště.

Původní zbarvení je světle zelené a žlutá hlavička, hrdélko a křídla. Nyní se však chová mnoho barevných forem.

Způsob chovu:  Klec vybereme o rozměrech alespoň 50x45x50, ale čím větší prostor zvířátku dopřejeme, tím samozřejmě lépe! Na dvě andulky je to tedy asi 90x45x50 cm. Klec nesmíme umístit v průvanu, nebo na přímém slunci. Další potřebné vybavení klece : krmítka,  napáječka, bidýlka, popř. hračka určená pro andulky. Ovšem ptáčkovi občas trvá delší dobu, než si na hračku zvykne.

Krmivo :  Andulky se živí semeny trav (proso, lesknice, loupaný oves, … ) Dále podáváme čerstvé lístky pampelišky, špenátu, ptačince. Ovoce a zelenina :  jablko, hrozny, pomeranč, hruška, rajče, strouhaná mrkev. Doplňujeme vitamíny a minerální látky – sépiová kost, vitamíny v kapkách, nebo kompletní směsi. Písek – nezbytný doplněk na rozmělnění potravy a trávení (koupíme ve specializovaných obchodech.)

Rozmnožování : Andulky potřebují pro odchov mláďat hnízdní budku. (asi 15x24x15 cm) Sameček se samičce dvoří, čepýří se a krmí ji natrávenou potravou. Samičky kladou 5-6 vajíček. Za 18 dní se začnou líhnout mláďata. Do té doby sedí samička na vejcích a sameček jí nosí potravu. Mláďata začínají létat ve 4 týdnech. S rodiči ale zůstávají ještě asi 2 týdny.(zj)

« zpět

Menu


Co je nového?

Sněhová nadílka 11.1.2019

Fotky-015 Na sněhovou nadílku můžeme nadávat, ale každá vločka vsáknutá do země se nám bude v letních vedrech hodit. 

Darujte skutečný dárek 14.12.2018

Už máte nakoupené dárky? Nebo Vám jich stále několik chybí? Potěšte své nejbližší i lidi v chudých zemích světa a objednejte Skutečný dárek. Věnovat můžete například Teplo domova. Pomůžete tím lidem ve válkou poničených oblastech, kteří v adventním čase místo u krbu sedí v polorozbořených domech, do kterých jim táhne a před zimou nemají úniku. Letos můžete nově zakoupit i dárky umělecké. Pořiďte si krásný šperk od Míly Fürstovénebo knihu 25 let Člověka v tísni plnou zajímavých příběhů. Pospěšte si, jde o limitované edice a moc kusů už nezbývá!

Vraťme život do krajiny 1.12.2018

Právě byla spuštěna společná petice České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty. Také vám vadí, že se z naší krajiny vinou intenzivního hospodaření vytrácí život? Kdy jste naposledy viděli čejku, chocholouše nebo sýčka? Zemědělci hospodařící na obrovských lánech pomocí těžké techniky a pesticidů vytlačují z krajiny vše živé. Zvířatům i krajině chybí biopásy a další krajinné prvky, které by mohly zadržovat stále vzácnější vodu. Pojďme to změnit a řekněme ministrovi zemědělství, že chceme krajinu zdravou, malebnou a plnou života. Pomůže jen výrazná reforma Společné zemědělské politiky Evropské unie, o které se bude rozhodovat v následujících týdnech. Pokud vám osud krajiny není lhostejný, připojte se k naší petici pod odkazem www.birdlife.cz/petice-za-krajinu . Děkujeme!

Večer pro Zelené srdce 15.9.2018

Pojďte s náma poslouchat, podívat, povídat a pomáhat. Zveme vás na benefiční koncert hudební skupiny Listověj s promítáním fotografií Toulky (nejen)Vysočinou Jany Molnárové ve prospěch pomáhání přírodě a památkám. Večer pro Zelené srdce se uskuteční v neděli 11. listopadu od 18,00 hodin v sále Muezea dr. A. Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci.

Vstupné dobrovolné, abychom mohli dál pomáhat.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1728
  Ne, příroda mě nezajímá 1193
  Ne, je nudný 1098

Toplist