Máme doma chůvičky a zebřičky

Chůvičky a zebřičky

Jejich původní domovinou byla Afrika, postupně také Madagaskar, jižní Asie, Nová Guinea a Austrálie.

Žijí převážně v travnatých a křovinatých stepích.

Způsob chovu : I když jsou to drobní ptáčci, jsou velice energičtí a budou jistě rádi, když jim poskytnete větší voliéru, kam můžete umístit  různě silné větvičky (např. z černého bezu, vrby jívy) Pro jednoho ptáčka je vhodná klec o rozměrech 60x40x40 cm, i zde umístíme větvičky.

Dále potřebujeme krmítko, napáječku, koupelničku. Zebřičky i chůvičky jsou nenáročné a snášenlivé, můžeme je tedy chovat i s jinými exoty.

Krmivo : Základní potravou je směs prosa (žluté, červené, zelené, senegalské), lesknice, niger, loupaný oves….Dále podáváme zelené krmení, které je zdrojem důležitých látek ( vitamíny, minerální látky) – pampeliška, ptačinec žabinec, kokoška pastuší tobolka, jitrocel. Můžeme podávat i naklíčené zrniny. Ovoce a zelenina : jablko, banán, hruška, meruňka, mrkev okurka, … Jako zdroj bílkovin podáváme, hlavně v době hnízdění, vajíčko uvařené natvrdo, tvaroh.  

Rozmnožování :  Zebřička v zajetí hnízdí po celý rok. Hnízdění jí umožníme, když teplota v místnosti neklesá pod 18 °C. Páru předložíme hnízdní budku, nebo hnízdo (různé typy se prodávají ve specializovaných obchodech) a dostatek materiálu na stavbu hnízda (seno, kousky příze, slabé větvičky ) Samička klade obden 3 – 6 vajíček, na kterých sedí střídavě oba rodiče. V této době nepodáváme zelené krmení ani vaječ. míchanici. Toto krmení začneme podávat až 2 dny před předpokládaným líhnutím. Mláďata se líhnou asi za 14 dní. Jsou holá a slepá. Již za 9 dní vidí a kolem 21 dne od vylíhnutí vylétají z hnízda. Mláďata odstavujeme od rodičů ve stáří 25 dní.

Zvláštností chůvičky je, že se nevyskytuje ve volné přírodě. Vznikla křížením několika druhů jihoasijských exotů. Své jméno chůvičky získaly podle toho, že s ochotou přijmou a vychovávají mláďata jiných drobných exotů. (zj)

« zpět

Menu


Co je nového?

Bezpečnější zastávky 31.7.2020

Zastavky S podporou města Humpolec doplňujeme další samolepky na autobusové zastávky v Humpolci. Ty potom nejsou neviditelnou překážkou pro proletující ptáky a dokážou se jim vyhnout.

Budky pro šoupálky 31.7.2020

Soupalek Díky podpoře města Humplec dostanou šoupálci v městském lesoparku nové bydlení. Tyto budky vypadají, že žádný vletový otvor nemají, ale šoupálkum vyhovuje, když jsou dokonce dva z boční a zadní strany.

Nesahat!!! 13.5.2020

Když naleznete srnče, tak to nejlepší, co pro něj můžete udělat je, NESAHAT a místo okamžitě opustit.

Nové budky pro sýkorky 27.3.2020

Budky1 V lesích v okolí Humpolci vyvěsilo sdružení Zelené srdce další budky pro sýkorky

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 2251
  Ne, příroda mě nezajímá 1544
  Ne, je nudný 1490

Toplist