Máme doma chůvičky a zebřičky
Chůvičky a zebřičky
Jejich původní domovinou byla Afrika, postupně také Madagaskar, jižní Asie, Nová Guinea a Austrálie.
Žijí převážně v travnatých a křovinatých stepích.
Způsob chovu : I když jsou to drobní ptáčci, jsou velice energičtí a budou jistě rádi, když jim poskytnete větší voliéru, kam můžete umístit různě silné větvičky (např. z černého bezu, vrby jívy) Pro jednoho ptáčka je vhodná klec o rozměrech 60x40x40 cm, i zde umístíme větvičky.
Dále potřebujeme krmítko, napáječku, koupelničku. Zebřičky i chůvičky jsou nenáročné a snášenlivé, můžeme je tedy chovat i s jinými exoty.
Krmivo : Základní potravou je směs prosa (žluté, červené, zelené, senegalské), lesknice, niger, loupaný oves….Dále podáváme zelené krmení, které je zdrojem důležitých látek ( vitamíny, minerální látky) – pampeliška, ptačinec žabinec, kokoška pastuší tobolka, jitrocel. Můžeme podávat i naklíčené zrniny. Ovoce a zelenina : jablko, banán, hruška, meruňka, mrkev okurka, … Jako zdroj bílkovin podáváme, hlavně v době hnízdění, vajíčko uvařené natvrdo, tvaroh.
Rozmnožování : Zebřička v zajetí hnízdí po celý rok. Hnízdění jí umožníme, když teplota v místnosti neklesá pod 18 °C. Páru předložíme hnízdní budku, nebo hnízdo (různé typy se prodávají ve specializovaných obchodech) a dostatek materiálu na stavbu hnízda (seno, kousky příze, slabé větvičky ) Samička klade obden 3 – 6 vajíček, na kterých sedí střídavě oba rodiče. V této době nepodáváme zelené krmení ani vaječ. míchanici. Toto krmení začneme podávat až 2 dny před předpokládaným líhnutím. Mláďata se líhnou asi za 14 dní. Jsou holá a slepá. Již za 9 dní vidí a kolem 21 dne od vylíhnutí vylétají z hnízda. Mláďata odstavujeme od rodičů ve stáří 25 dní.
Zvláštností chůvičky je, že se nevyskytuje ve volné přírodě. Vznikla křížením několika druhů jihoasijských exotů. Své jméno chůvičky získaly podle toho, že s ochotou přijmou a vychovávají mláďata jiných drobných exotů. (zj)