Máme doma chůvičky a zebřičky

Chůvičky a zebřičky

Jejich původní domovinou byla Afrika, postupně také Madagaskar, jižní Asie, Nová Guinea a Austrálie.

Žijí převážně v travnatých a křovinatých stepích.

Způsob chovu : I když jsou to drobní ptáčci, jsou velice energičtí a budou jistě rádi, když jim poskytnete větší voliéru, kam můžete umístit  různě silné větvičky (např. z černého bezu, vrby jívy) Pro jednoho ptáčka je vhodná klec o rozměrech 60x40x40 cm, i zde umístíme větvičky.

Dále potřebujeme krmítko, napáječku, koupelničku. Zebřičky i chůvičky jsou nenáročné a snášenlivé, můžeme je tedy chovat i s jinými exoty.

Krmivo : Základní potravou je směs prosa (žluté, červené, zelené, senegalské), lesknice, niger, loupaný oves….Dále podáváme zelené krmení, které je zdrojem důležitých látek ( vitamíny, minerální látky) – pampeliška, ptačinec žabinec, kokoška pastuší tobolka, jitrocel. Můžeme podávat i naklíčené zrniny. Ovoce a zelenina : jablko, banán, hruška, meruňka, mrkev okurka, … Jako zdroj bílkovin podáváme, hlavně v době hnízdění, vajíčko uvařené natvrdo, tvaroh.  

Rozmnožování :  Zebřička v zajetí hnízdí po celý rok. Hnízdění jí umožníme, když teplota v místnosti neklesá pod 18 °C. Páru předložíme hnízdní budku, nebo hnízdo (různé typy se prodávají ve specializovaných obchodech) a dostatek materiálu na stavbu hnízda (seno, kousky příze, slabé větvičky ) Samička klade obden 3 – 6 vajíček, na kterých sedí střídavě oba rodiče. V této době nepodáváme zelené krmení ani vaječ. míchanici. Toto krmení začneme podávat až 2 dny před předpokládaným líhnutím. Mláďata se líhnou asi za 14 dní. Jsou holá a slepá. Již za 9 dní vidí a kolem 21 dne od vylíhnutí vylétají z hnízda. Mláďata odstavujeme od rodičů ve stáří 25 dní.

Zvláštností chůvičky je, že se nevyskytuje ve volné přírodě. Vznikla křížením několika druhů jihoasijských exotů. Své jméno chůvičky získaly podle toho, že s ochotou přijmou a vychovávají mláďata jiných drobných exotů. (zj)

« zpět

Menu


Co je nového?

Pokochejte se 22.6.2019

Prameniste Tohle je prameništní louka nedaleko Humpolce. Zde začínají prameny napájející nedaleký Libický les. Zde má stát ale také několik novýh skladovacích hal. Tomu se říká boj se suchem!

Budky pro sovy 8.4.2019

SycKontrolujeme budky pro sovy sýce rousné.

Budky pro sýkorky 26.2.2019

Uklid Je čas kontrolovat, vyčistit a případně vyvěsit nové budky pro sýkorky.

Bydlení pro netopýry 26.2.2019

Netopyrii Alespoň malinko vylepšujeme nedostatek volných bytů pro netopýry. Na jaro budou mít připraveno pět nových budek.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1770
  Ne, příroda mě nezajímá 1225
  Ne, je nudný 1149

Toplist