Máme doma chůvičky a zebřičky

Chůvičky a zebřičky

Jejich původní domovinou byla Afrika, postupně také Madagaskar, jižní Asie, Nová Guinea a Austrálie.

Žijí převážně v travnatých a křovinatých stepích.

Způsob chovu : I když jsou to drobní ptáčci, jsou velice energičtí a budou jistě rádi, když jim poskytnete větší voliéru, kam můžete umístit  různě silné větvičky (např. z černého bezu, vrby jívy) Pro jednoho ptáčka je vhodná klec o rozměrech 60x40x40 cm, i zde umístíme větvičky.

Dále potřebujeme krmítko, napáječku, koupelničku. Zebřičky i chůvičky jsou nenáročné a snášenlivé, můžeme je tedy chovat i s jinými exoty.

Krmivo : Základní potravou je směs prosa (žluté, červené, zelené, senegalské), lesknice, niger, loupaný oves….Dále podáváme zelené krmení, které je zdrojem důležitých látek ( vitamíny, minerální látky) – pampeliška, ptačinec žabinec, kokoška pastuší tobolka, jitrocel. Můžeme podávat i naklíčené zrniny. Ovoce a zelenina : jablko, banán, hruška, meruňka, mrkev okurka, … Jako zdroj bílkovin podáváme, hlavně v době hnízdění, vajíčko uvařené natvrdo, tvaroh.  

Rozmnožování :  Zebřička v zajetí hnízdí po celý rok. Hnízdění jí umožníme, když teplota v místnosti neklesá pod 18 °C. Páru předložíme hnízdní budku, nebo hnízdo (různé typy se prodávají ve specializovaných obchodech) a dostatek materiálu na stavbu hnízda (seno, kousky příze, slabé větvičky ) Samička klade obden 3 – 6 vajíček, na kterých sedí střídavě oba rodiče. V této době nepodáváme zelené krmení ani vaječ. míchanici. Toto krmení začneme podávat až 2 dny před předpokládaným líhnutím. Mláďata se líhnou asi za 14 dní. Jsou holá a slepá. Již za 9 dní vidí a kolem 21 dne od vylíhnutí vylétají z hnízda. Mláďata odstavujeme od rodičů ve stáří 25 dní.

Zvláštností chůvičky je, že se nevyskytuje ve volné přírodě. Vznikla křížením několika druhů jihoasijských exotů. Své jméno chůvičky získaly podle toho, že s ochotou přijmou a vychovávají mláďata jiných drobných exotů. (zj)

« zpět

Menu


Co je nového?

Sněhová nadílka 11.1.2019

Fotky-015 Na sněhovou nadílku můžeme nadávat, ale každá vločka vsáknutá do země se nám bude v letních vedrech hodit. 

Darujte skutečný dárek 14.12.2018

Už máte nakoupené dárky? Nebo Vám jich stále několik chybí? Potěšte své nejbližší i lidi v chudých zemích světa a objednejte Skutečný dárek. Věnovat můžete například Teplo domova. Pomůžete tím lidem ve válkou poničených oblastech, kteří v adventním čase místo u krbu sedí v polorozbořených domech, do kterých jim táhne a před zimou nemají úniku. Letos můžete nově zakoupit i dárky umělecké. Pořiďte si krásný šperk od Míly Fürstovénebo knihu 25 let Člověka v tísni plnou zajímavých příběhů. Pospěšte si, jde o limitované edice a moc kusů už nezbývá!

Vraťme život do krajiny 1.12.2018

Právě byla spuštěna společná petice České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty. Také vám vadí, že se z naší krajiny vinou intenzivního hospodaření vytrácí život? Kdy jste naposledy viděli čejku, chocholouše nebo sýčka? Zemědělci hospodařící na obrovských lánech pomocí těžké techniky a pesticidů vytlačují z krajiny vše živé. Zvířatům i krajině chybí biopásy a další krajinné prvky, které by mohly zadržovat stále vzácnější vodu. Pojďme to změnit a řekněme ministrovi zemědělství, že chceme krajinu zdravou, malebnou a plnou života. Pomůže jen výrazná reforma Společné zemědělské politiky Evropské unie, o které se bude rozhodovat v následujících týdnech. Pokud vám osud krajiny není lhostejný, připojte se k naší petici pod odkazem www.birdlife.cz/petice-za-krajinu . Děkujeme!

Večer pro Zelené srdce 15.9.2018

Pojďte s náma poslouchat, podívat, povídat a pomáhat. Zveme vás na benefiční koncert hudební skupiny Listověj s promítáním fotografií Toulky (nejen)Vysočinou Jany Molnárové ve prospěch pomáhání přírodě a památkám. Večer pro Zelené srdce se uskuteční v neděli 11. listopadu od 18,00 hodin v sále Muezea dr. A. Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci.

Vstupné dobrovolné, abychom mohli dál pomáhat.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1728
  Ne, příroda mě nezajímá 1193
  Ne, je nudný 1098

Toplist