Máme doma drápatku

Drápatka vodní

Čeleď : Pipovití

Drápatka je druh vodní žabičky, široce rozšířený v jižní a střední Africe, obývající stojaté vody. Samice bývají dlouhé až 12 cm, samci pouze 7 – 8 cm. Drápatky mají ploché vejčité tělo zbarvené olivově zeleně. Na hřbetě je černé mramorování, spodní část těla je šedobílá.Byla také vyšlechtěna albinotická forma, která se v akváriích často vyskytuje, v obchodech se někdy nazývají drápatky zlaté. Na třech prstech zadních končetin jsou vyvinuty černé ostré drápky, které slouží k trhání větší kořisti.

Způsob chovu : Jedná se o druh velmi nenáročný, a proto vhodný i pro úplné začátečníky. Žáby jsou plně akvatické a ke svému životu nepotřebují souš. Je vhodné akvárium o objemu minimálně 40 litrů na jeden pár žab. Výška vodního sloupce by měla být kolem 15 cm, aby se žáby při nadechnutí dotýkaly zadníma nohama dna. Dno necháme nejlépe holé, do nádrže umístíme plovoucí rostliny (Egeria densa, Egeria najas, … ) Akvárium přikryjeme pletivem, nebo sklem aby nám žabky nevyskočily a nezahynuly. Drápatky snášejí teploty od 10 do 30 °C. Optimální je teplota 20 – 25 °C.

Potrava: Hmyz, žížaly, kousky masa, komáří larvy, hrubší krmivo pro akvarijní ryby, mouční červi, …. Krmivo je vhodné střídat a obměňovat.

Rozmnožování : Žáby pohlavně dospívají přibližně v 18 měsících. Páří se po 4 -6 týdenním chovu při teplotě 10 – 15 °C. V této době je také velmi málo krmíme. Teplotu zvýšíme během několika hodin na 25 °C, dodáme čerstvou vodu a žáby nakrmíme. Samci se ozývají skřehotáním. Počet vajíček je přibližně 1000 o velikosti 2 mm. Při teplotě 25 °C se pulci rozplavávají již 5 den a v této době je začínáme krmit. Krmit můžeme špenátem, sušenými řasami, kopřivami, nebo vařeným usušeným vaječným žloutkem. Proměna nastává za 30 – 45 dnů.

Drápatky jsou dravé a nelze je proto chovat ve společném akváriu s rybami, nebo jinými menšími obojživelníky. Vyšlechtěna však byla i forma drápatky malé, která rybkám nijak neškodí. zj

« zpět

Menu


Co je nového?

Bezpečnější zastávky 31.7.2020

Zastavky S podporou města Humpolec doplňujeme další samolepky na autobusové zastávky v Humpolci. Ty potom nejsou neviditelnou překážkou pro proletující ptáky a dokážou se jim vyhnout.

Budky pro šoupálky 31.7.2020

Soupalek Díky podpoře města Humplec dostanou šoupálci v městském lesoparku nové bydlení. Tyto budky vypadají, že žádný vletový otvor nemají, ale šoupálkum vyhovuje, když jsou dokonce dva z boční a zadní strany.

Nesahat!!! 13.5.2020

Když naleznete srnče, tak to nejlepší, co pro něj můžete udělat je, NESAHAT a místo okamžitě opustit.

Nové budky pro sýkorky 27.3.2020

Budky1 V lesích v okolí Humpolci vyvěsilo sdružení Zelené srdce další budky pro sýkorky

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 2251
  Ne, příroda mě nezajímá 1544
  Ne, je nudný 1490

Toplist