Máme doma drápatku

Drápatka vodní

Čeleď : Pipovití

Drápatka je druh vodní žabičky, široce rozšířený v jižní a střední Africe, obývající stojaté vody. Samice bývají dlouhé až 12 cm, samci pouze 7 – 8 cm. Drápatky mají ploché vejčité tělo zbarvené olivově zeleně. Na hřbetě je černé mramorování, spodní část těla je šedobílá.Byla také vyšlechtěna albinotická forma, která se v akváriích často vyskytuje, v obchodech se někdy nazývají drápatky zlaté. Na třech prstech zadních končetin jsou vyvinuty černé ostré drápky, které slouží k trhání větší kořisti.

Způsob chovu : Jedná se o druh velmi nenáročný, a proto vhodný i pro úplné začátečníky. Žáby jsou plně akvatické a ke svému životu nepotřebují souš. Je vhodné akvárium o objemu minimálně 40 litrů na jeden pár žab. Výška vodního sloupce by měla být kolem 15 cm, aby se žáby při nadechnutí dotýkaly zadníma nohama dna. Dno necháme nejlépe holé, do nádrže umístíme plovoucí rostliny (Egeria densa, Egeria najas, … ) Akvárium přikryjeme pletivem, nebo sklem aby nám žabky nevyskočily a nezahynuly. Drápatky snášejí teploty od 10 do 30 °C. Optimální je teplota 20 – 25 °C.

Potrava: Hmyz, žížaly, kousky masa, komáří larvy, hrubší krmivo pro akvarijní ryby, mouční červi, …. Krmivo je vhodné střídat a obměňovat.

Rozmnožování : Žáby pohlavně dospívají přibližně v 18 měsících. Páří se po 4 -6 týdenním chovu při teplotě 10 – 15 °C. V této době je také velmi málo krmíme. Teplotu zvýšíme během několika hodin na 25 °C, dodáme čerstvou vodu a žáby nakrmíme. Samci se ozývají skřehotáním. Počet vajíček je přibližně 1000 o velikosti 2 mm. Při teplotě 25 °C se pulci rozplavávají již 5 den a v této době je začínáme krmit. Krmit můžeme špenátem, sušenými řasami, kopřivami, nebo vařeným usušeným vaječným žloutkem. Proměna nastává za 30 – 45 dnů.

Drápatky jsou dravé a nelze je proto chovat ve společném akváriu s rybami, nebo jinými menšími obojživelníky. Vyšlechtěna však byla i forma drápatky malé, která rybkám nijak neškodí. zj

« zpět

Menu


Co je nového?

Sněhová nadílka 11.1.2019

Fotky-015 Na sněhovou nadílku můžeme nadávat, ale každá vločka vsáknutá do země se nám bude v letních vedrech hodit. 

Darujte skutečný dárek 14.12.2018

Už máte nakoupené dárky? Nebo Vám jich stále několik chybí? Potěšte své nejbližší i lidi v chudých zemích světa a objednejte Skutečný dárek. Věnovat můžete například Teplo domova. Pomůžete tím lidem ve válkou poničených oblastech, kteří v adventním čase místo u krbu sedí v polorozbořených domech, do kterých jim táhne a před zimou nemají úniku. Letos můžete nově zakoupit i dárky umělecké. Pořiďte si krásný šperk od Míly Fürstovénebo knihu 25 let Člověka v tísni plnou zajímavých příběhů. Pospěšte si, jde o limitované edice a moc kusů už nezbývá!

Vraťme život do krajiny 1.12.2018

Právě byla spuštěna společná petice České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty. Také vám vadí, že se z naší krajiny vinou intenzivního hospodaření vytrácí život? Kdy jste naposledy viděli čejku, chocholouše nebo sýčka? Zemědělci hospodařící na obrovských lánech pomocí těžké techniky a pesticidů vytlačují z krajiny vše živé. Zvířatům i krajině chybí biopásy a další krajinné prvky, které by mohly zadržovat stále vzácnější vodu. Pojďme to změnit a řekněme ministrovi zemědělství, že chceme krajinu zdravou, malebnou a plnou života. Pomůže jen výrazná reforma Společné zemědělské politiky Evropské unie, o které se bude rozhodovat v následujících týdnech. Pokud vám osud krajiny není lhostejný, připojte se k naší petici pod odkazem www.birdlife.cz/petice-za-krajinu . Děkujeme!

Večer pro Zelené srdce 15.9.2018

Pojďte s náma poslouchat, podívat, povídat a pomáhat. Zveme vás na benefiční koncert hudební skupiny Listověj s promítáním fotografií Toulky (nejen)Vysočinou Jany Molnárové ve prospěch pomáhání přírodě a památkám. Večer pro Zelené srdce se uskuteční v neděli 11. listopadu od 18,00 hodin v sále Muezea dr. A. Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci.

Vstupné dobrovolné, abychom mohli dál pomáhat.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1728
  Ne, příroda mě nezajímá 1194
  Ne, je nudný 1098

Toplist