Máme doma drápatku

Drápatka vodní

Čeleď : Pipovití

Drápatka je druh vodní žabičky, široce rozšířený v jižní a střední Africe, obývající stojaté vody. Samice bývají dlouhé až 12 cm, samci pouze 7 – 8 cm. Drápatky mají ploché vejčité tělo zbarvené olivově zeleně. Na hřbetě je černé mramorování, spodní část těla je šedobílá.Byla také vyšlechtěna albinotická forma, která se v akváriích často vyskytuje, v obchodech se někdy nazývají drápatky zlaté. Na třech prstech zadních končetin jsou vyvinuty černé ostré drápky, které slouží k trhání větší kořisti.

Způsob chovu : Jedná se o druh velmi nenáročný, a proto vhodný i pro úplné začátečníky. Žáby jsou plně akvatické a ke svému životu nepotřebují souš. Je vhodné akvárium o objemu minimálně 40 litrů na jeden pár žab. Výška vodního sloupce by měla být kolem 15 cm, aby se žáby při nadechnutí dotýkaly zadníma nohama dna. Dno necháme nejlépe holé, do nádrže umístíme plovoucí rostliny (Egeria densa, Egeria najas, … ) Akvárium přikryjeme pletivem, nebo sklem aby nám žabky nevyskočily a nezahynuly. Drápatky snášejí teploty od 10 do 30 °C. Optimální je teplota 20 – 25 °C.

Potrava: Hmyz, žížaly, kousky masa, komáří larvy, hrubší krmivo pro akvarijní ryby, mouční červi, …. Krmivo je vhodné střídat a obměňovat.

Rozmnožování : Žáby pohlavně dospívají přibližně v 18 měsících. Páří se po 4 -6 týdenním chovu při teplotě 10 – 15 °C. V této době je také velmi málo krmíme. Teplotu zvýšíme během několika hodin na 25 °C, dodáme čerstvou vodu a žáby nakrmíme. Samci se ozývají skřehotáním. Počet vajíček je přibližně 1000 o velikosti 2 mm. Při teplotě 25 °C se pulci rozplavávají již 5 den a v této době je začínáme krmit. Krmit můžeme špenátem, sušenými řasami, kopřivami, nebo vařeným usušeným vaječným žloutkem. Proměna nastává za 30 – 45 dnů.

Drápatky jsou dravé a nelze je proto chovat ve společném akváriu s rybami, nebo jinými menšími obojživelníky. Vyšlechtěna však byla i forma drápatky malé, která rybkám nijak neškodí. zj

« zpět

Menu


Co je nového?

Budky pro sovy 8.4.2019

SycKontrolujeme budky pro sovy sýce rousné.

Budky pro sýkorky 26.2.2019

Uklid Je čas kontrolovat, vyčistit a případně vyvěsit nové budky pro sýkorky.

Bydlení pro netopýry 26.2.2019

Netopyrii Alespoň malinko vylepšujeme nedostatek volných bytů pro netopýry. Na jaro budou mít připraveno pět nových budek.

Sněhová nadílka 11.1.2019

Fotky-015 Na sněhovou nadílku můžeme nadávat, ale každá vločka vsáknutá do země se nám bude v letních vedrech hodit. 

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1758
  Ne, příroda mě nezajímá 1216
  Ne, je nudný 1138

Toplist