Máme doma drápatku

Drápatka vodní

Čeleď : Pipovití

Drápatka je druh vodní žabičky, široce rozšířený v jižní a střední Africe, obývající stojaté vody. Samice bývají dlouhé až 12 cm, samci pouze 7 – 8 cm. Drápatky mají ploché vejčité tělo zbarvené olivově zeleně. Na hřbetě je černé mramorování, spodní část těla je šedobílá.Byla také vyšlechtěna albinotická forma, která se v akváriích často vyskytuje, v obchodech se někdy nazývají drápatky zlaté. Na třech prstech zadních končetin jsou vyvinuty černé ostré drápky, které slouží k trhání větší kořisti.

Způsob chovu : Jedná se o druh velmi nenáročný, a proto vhodný i pro úplné začátečníky. Žáby jsou plně akvatické a ke svému životu nepotřebují souš. Je vhodné akvárium o objemu minimálně 40 litrů na jeden pár žab. Výška vodního sloupce by měla být kolem 15 cm, aby se žáby při nadechnutí dotýkaly zadníma nohama dna. Dno necháme nejlépe holé, do nádrže umístíme plovoucí rostliny (Egeria densa, Egeria najas, … ) Akvárium přikryjeme pletivem, nebo sklem aby nám žabky nevyskočily a nezahynuly. Drápatky snášejí teploty od 10 do 30 °C. Optimální je teplota 20 – 25 °C.

Potrava: Hmyz, žížaly, kousky masa, komáří larvy, hrubší krmivo pro akvarijní ryby, mouční červi, …. Krmivo je vhodné střídat a obměňovat.

Rozmnožování : Žáby pohlavně dospívají přibližně v 18 měsících. Páří se po 4 -6 týdenním chovu při teplotě 10 – 15 °C. V této době je také velmi málo krmíme. Teplotu zvýšíme během několika hodin na 25 °C, dodáme čerstvou vodu a žáby nakrmíme. Samci se ozývají skřehotáním. Počet vajíček je přibližně 1000 o velikosti 2 mm. Při teplotě 25 °C se pulci rozplavávají již 5 den a v této době je začínáme krmit. Krmit můžeme špenátem, sušenými řasami, kopřivami, nebo vařeným usušeným vaječným žloutkem. Proměna nastává za 30 – 45 dnů.

Drápatky jsou dravé a nelze je proto chovat ve společném akváriu s rybami, nebo jinými menšími obojživelníky. Vyšlechtěna však byla i forma drápatky malé, která rybkám nijak neškodí. zj

« zpět

Menu


Co je nového?

výstava Studánky - voda živá 20.9.2019

Vodaziva6 O víkendu 21.-22. září si můžete na hradě Orlíku prohlédnout putovní výstavu Studánky - voda živá o osudech studánek v okolí Humpolce.

Další zajištěná zastávka 20.9.2019

Tercik Sdružení Zelené srdce zajistilo autobusovou zastávku u Stromovky proti úrazum ptáků. Zastávka je polepená terčíky, díky kterým je sklo pro ptáky viditelné a nedojde k nárazu.

Nové bydlení pro netopýry 25.7.2019

Netopyr1

Netopyr2 Netopýři v parcích v Humpolci dostanou deset nových budek.

Pokochejte se 22.6.2019

Prameniste Tohle je prameništní louka nedaleko Humpolce. Zde začínají prameny napájející nedaleký Libický les. Zde má stát ale také několik novýh skladovacích hal. Tomu se říká boj se suchem!

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1795
  Ne, příroda mě nezajímá 1240
  Ne, je nudný 1163

Toplist