Máme doma křečka


Nejen v přírodě žijí zvířátka, ale i doma chceme chovat chlupaté kamarády. Aby jim s námi bylo co nejlépe, měli bychom o nich něco vědět, abychom jim zajistili příjemný a pohodlný život u nás.
  Na těchto stránkách se budete dozvídat základní informace o chovu jednotlivých druhů domácích mazlíčků.
A začneme třeba KŘEČKEM.
  Křeček, nebo křečík je oblíbeným chlupáčem, kterého jistě většina z nás zná z obrázků a pohádek, ale i takto malé zvířátko má svoje potřeby.
Pokud patříte mezi ty, kteří podlehli slibu svých dětí, že se o zvířátko budou starat a pořídili jste křečka, jsou tyto řádky právě pro Vás.
 
 Křeček zlatý (Mesocricetus auratus)
Je chován v Evropě  přibližně od roku 1930.V průběhu let bylo vyšlechtěno mnoho různých barevných forem s krátkou či dlouhou srstí.  Zlatí křečci pocházejí z horské pouště, kde se ve dne zahrabávají pod zem, aby se chránili před sluncem a za potravou se vydávají teprve večer, když se ochladí. Potrava se v poušti hledá těžko,proto divoký křeček často putuje daleko od svého doupěte a hledá v písku semínka a rostlinky.Ty si potom ukládá do lícních váčků a odnáší je zpět do doupětě.Do takové torby ve tvářích dokáže pojmout zásobu, která váží až polovinu jejich váhy.

Proto má Váš křeček neustále prázdnou misku, neboť si po vzoru svých předků vše  "nakřečkuje" do doupěte.

 Způsob chovu: Křečci jsou samotáři.Každý žije ve svém doupěti a zuřivě si ho brání, proto se křečci chovají raději odděleně. Velikost klece,nebo akvária by měla být alespoň 45x25x25, ale ČÍM VĚTŠÍ, TÍM LÉPE!!! Ideální velikost je 75x40x40. Klec neumísťujeme u okna (kvůli slunci) a v průvanu. Křeček patří mezi hlodavce - musí si obrušovat zoubky, proto podáváme tvrdý chléb, větvičky z ovocných stromků, speciální dřívka a tyčinky.

Jako podestýlku používáme hobliny (ne piliny, jsou prašné a mohou způsobit zánět očí), speciální stelivo, např. papírové, nebo dřevěné pelety,nebo kukuřičné stelivo.

Do klece,či akvária je také vhodné umístit kolotoč, žebříčky a různé prolézačky. Na stavbu doupětě použijeme papírové utěrky, toaletní papír (neparfemovaný), seno.Nepoužíváme vatu, zvířátko by se do ní mohlo nebezpečně zamotat.

Dále budeme potřebovat misky na jídlo a napáječku.

Křeček je noční zvířátko, proto ho ve dne nebudeme zbytečně budit. Zato v noci bude nejspíš budit on nás.

KRMENÍ: Základem krmení je směs obilí a semen, dále pak oříšky (méně často), vařené vajíčko, tvrdý sýr, vařené i syrové maso, trošku tvarohu, jogurtu, piškot, tvrdý chléb, ovoce , zelenina (pozor na nadýmavé)

ROZMNOŽOVÁNÍ: Samička je březí 17 až 21 dní, mívá 5-12 mláďat, která se rodí slepá a holá.Vidět začínají asi po 14 dnech. V době březosti a kojení dopřejeme samičce klid a zvýšený příjem živin. Samečka oddělíme do samostatné klece. (zj)

« zpět

Menu


Co je nového?

Bezpečnější zastávky 31.7.2020

Zastavky S podporou města Humpolec doplňujeme další samolepky na autobusové zastávky v Humpolci. Ty potom nejsou neviditelnou překážkou pro proletující ptáky a dokážou se jim vyhnout.

Budky pro šoupálky 31.7.2020

Soupalek Díky podpoře města Humplec dostanou šoupálci v městském lesoparku nové bydlení. Tyto budky vypadají, že žádný vletový otvor nemají, ale šoupálkum vyhovuje, když jsou dokonce dva z boční a zadní strany.

Nesahat!!! 13.5.2020

Když naleznete srnče, tak to nejlepší, co pro něj můžete udělat je, NESAHAT a místo okamžitě opustit.

Nové budky pro sýkorky 27.3.2020

Budky1 V lesích v okolí Humpolci vyvěsilo sdružení Zelené srdce další budky pro sýkorky

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 2251
  Ne, příroda mě nezajímá 1544
  Ne, je nudný 1490

Toplist