Máme doma křečka


Nejen v přírodě žijí zvířátka, ale i doma chceme chovat chlupaté kamarády. Aby jim s námi bylo co nejlépe, měli bychom o nich něco vědět, abychom jim zajistili příjemný a pohodlný život u nás.
  Na těchto stránkách se budete dozvídat základní informace o chovu jednotlivých druhů domácích mazlíčků.
A začneme třeba KŘEČKEM.
  Křeček, nebo křečík je oblíbeným chlupáčem, kterého jistě většina z nás zná z obrázků a pohádek, ale i takto malé zvířátko má svoje potřeby.
Pokud patříte mezi ty, kteří podlehli slibu svých dětí, že se o zvířátko budou starat a pořídili jste křečka, jsou tyto řádky právě pro Vás.
 
 Křeček zlatý (Mesocricetus auratus)
Je chován v Evropě  přibližně od roku 1930.V průběhu let bylo vyšlechtěno mnoho různých barevných forem s krátkou či dlouhou srstí.  Zlatí křečci pocházejí z horské pouště, kde se ve dne zahrabávají pod zem, aby se chránili před sluncem a za potravou se vydávají teprve večer, když se ochladí. Potrava se v poušti hledá těžko,proto divoký křeček často putuje daleko od svého doupěte a hledá v písku semínka a rostlinky.Ty si potom ukládá do lícních váčků a odnáší je zpět do doupětě.Do takové torby ve tvářích dokáže pojmout zásobu, která váží až polovinu jejich váhy.

Proto má Váš křeček neustále prázdnou misku, neboť si po vzoru svých předků vše  "nakřečkuje" do doupěte.

 Způsob chovu: Křečci jsou samotáři.Každý žije ve svém doupěti a zuřivě si ho brání, proto se křečci chovají raději odděleně. Velikost klece,nebo akvária by měla být alespoň 45x25x25, ale ČÍM VĚTŠÍ, TÍM LÉPE!!! Ideální velikost je 75x40x40. Klec neumísťujeme u okna (kvůli slunci) a v průvanu. Křeček patří mezi hlodavce - musí si obrušovat zoubky, proto podáváme tvrdý chléb, větvičky z ovocných stromků, speciální dřívka a tyčinky.

Jako podestýlku používáme hobliny (ne piliny, jsou prašné a mohou způsobit zánět očí), speciální stelivo, např. papírové, nebo dřevěné pelety,nebo kukuřičné stelivo.

Do klece,či akvária je také vhodné umístit kolotoč, žebříčky a různé prolézačky. Na stavbu doupětě použijeme papírové utěrky, toaletní papír (neparfemovaný), seno.Nepoužíváme vatu, zvířátko by se do ní mohlo nebezpečně zamotat.

Dále budeme potřebovat misky na jídlo a napáječku.

Křeček je noční zvířátko, proto ho ve dne nebudeme zbytečně budit. Zato v noci bude nejspíš budit on nás.

KRMENÍ: Základem krmení je směs obilí a semen, dále pak oříšky (méně často), vařené vajíčko, tvrdý sýr, vařené i syrové maso, trošku tvarohu, jogurtu, piškot, tvrdý chléb, ovoce , zelenina (pozor na nadýmavé)

ROZMNOŽOVÁNÍ: Samička je březí 17 až 21 dní, mívá 5-12 mláďat, která se rodí slepá a holá.Vidět začínají asi po 14 dnech. V době březosti a kojení dopřejeme samičce klid a zvýšený příjem živin. Samečka oddělíme do samostatné klece. (zj)

« zpět

Menu


Co je nového?

Sněhová nadílka 11.1.2019

Fotky-015 Na sněhovou nadílku můžeme nadávat, ale každá vločka vsáknutá do země se nám bude v letních vedrech hodit. 

Darujte skutečný dárek 14.12.2018

Už máte nakoupené dárky? Nebo Vám jich stále několik chybí? Potěšte své nejbližší i lidi v chudých zemích světa a objednejte Skutečný dárek. Věnovat můžete například Teplo domova. Pomůžete tím lidem ve válkou poničených oblastech, kteří v adventním čase místo u krbu sedí v polorozbořených domech, do kterých jim táhne a před zimou nemají úniku. Letos můžete nově zakoupit i dárky umělecké. Pořiďte si krásný šperk od Míly Fürstovénebo knihu 25 let Člověka v tísni plnou zajímavých příběhů. Pospěšte si, jde o limitované edice a moc kusů už nezbývá!

Vraťme život do krajiny 1.12.2018

Právě byla spuštěna společná petice České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty. Také vám vadí, že se z naší krajiny vinou intenzivního hospodaření vytrácí život? Kdy jste naposledy viděli čejku, chocholouše nebo sýčka? Zemědělci hospodařící na obrovských lánech pomocí těžké techniky a pesticidů vytlačují z krajiny vše živé. Zvířatům i krajině chybí biopásy a další krajinné prvky, které by mohly zadržovat stále vzácnější vodu. Pojďme to změnit a řekněme ministrovi zemědělství, že chceme krajinu zdravou, malebnou a plnou života. Pomůže jen výrazná reforma Společné zemědělské politiky Evropské unie, o které se bude rozhodovat v následujících týdnech. Pokud vám osud krajiny není lhostejný, připojte se k naší petici pod odkazem www.birdlife.cz/petice-za-krajinu . Děkujeme!

Večer pro Zelené srdce 15.9.2018

Pojďte s náma poslouchat, podívat, povídat a pomáhat. Zveme vás na benefiční koncert hudební skupiny Listověj s promítáním fotografií Toulky (nejen)Vysočinou Jany Molnárové ve prospěch pomáhání přírodě a památkám. Večer pro Zelené srdce se uskuteční v neděli 11. listopadu od 18,00 hodin v sále Muezea dr. A. Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci.

Vstupné dobrovolné, abychom mohli dál pomáhat.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1728
  Ne, příroda mě nezajímá 1193
  Ne, je nudný 1098

Toplist