Máme doma morče
Morče pochází z nižších poloh jižní Ameriky, kde obývá otevřené travnaté a křovinaté terény. U nás zdomácnělo a stalo se jedním z oblíbených doma chovaných zvířat.
Způsob chovu : Morče můžeme chovat jednotlivě, ale i ve skupinách. Morčátko je přátelské a brzy zkrotne, mnohdy se dokonce naučí přiběhnout i na zavolání. Na párek morčat budeme potřebovat klec, nebo akvárium o rozměrech alespoň 80x60x30. Chováme-li jen jedno morče, může být prostor o něco menší, ale i tady platí, jako u každého zvířátka – ČÍM VĚTŠÍ ŽIVOTNÍ PROSTOR MU DOPŘEJEME, TÍM LÉPE!! Jako podestýlku použijeme hobliny (ne piliny kvůli prašnosti ), nebo speciální stelivo. Jako materiál na stavbu hnízda poslouží seno, sláma, nebo dřevitá vata. Nezapomeneme na „domeček“ – bedýnku, do které se morče může schovat a cítí se tak bezpečněji.
Morče můžeme chovat v bytě, ale i třeba na balkóně. Snáší i celoroční pobyt venku, pokud se mohou schovat do přístřešku a mají teplé hnízdečko.
Potrava: Oproti jiným hlodavcům má morče vyšší spotřebu vitamínu C, který morčeti dodáváme v trávě či senu. Občas můžeme podat i slabý šípkový čaj. Dále krmíme směsi obilovin – pšenice, kukuřice, slunečnice, oves. Ovoce, zeleninu. Na obrušování zoubků tvrdý chléb, nebo speciální dřívka zakoupená v obchodě s chovatelskými potřebami.Obden doplňujeme vodu, nejlépe do závěsné napáječky, misku s vodou morče buď vylije, nebo zahrabe do podestýlky.
Rozmnožování : Samička je březí 59 – 72 dní a mívá 2 – 5 mláďat, která jsou hned po narození porostlá srstí, vidí a přijímají potravu.
Mláďátka odstavujeme od matky asi po třech týdnech. (zj)