Máme doma činčilu

ČINČILA

Činčila je bezesporu krásný a pro chovatele atraktivní hlodavec. Pochází z vysokohorských skalnatých oblastí Jižní Ameriky. Obratně šplhá po skalách a dokáže přežít i ve zcela pustých, nehostinných oblastech. Ale pozor. Pro začínající chovatele je ve srovnání s jinými hlodavci její chov přecejen náročnější.

Způsob chovu :  Již zmíněná větší náročnost je především na vzdušnou vlhkost a na teplotu.  Pocházejí z oblastí s velice čistým a hlavně suchým vzduchem, takže u nás běžná 60procentní vlhkost vzduchu jim  nepropívá. Jejich srst přestává být jemná a načechraná, lepí se a plihne. Činčila ztrácí tepelnou izolaci a snadněji prochladne. Může dokonce podlehnout zápalu plic, či zánětu ledvin.

Oproti  jiným , doma chovaným zvířátkům vyžaduje činčila větší klid, proto se nehodí  pro malé děti. Nestojí o mazlení a je to noční zvíře, které přes den odpočívá a nadměrný hluk a rušení ji stresuje.

 Pokud si ale činčilku  jako chovatel pořídíme, zařídíme jí ubytování alespoň 80x50x150 cm, které umístíme na klidném místě a mimo průvan!! Činčila potřebuje dostatek prostoru k pohybu, ke šplhání a skákání. Teplota je vhodná pokojová 18 – 23 stupňů. Jako podestýlku dáváme větší vrstvu hoblin, nebo speciálního steliva. Do horní části klece umístíme dřevěnou budku s kulatým vchodem. Mezi další vybavení patří napáječka, miska na potravu a vanička pro speciální písek, ve kterém se činčila koupe.(Mě se nejlépe osvědčila skleněná koule, ze které činčila písek tolik nerozhazuje. ) Do klece umístíme také větve z ovocných stromů a po stranách poličky na šplhání a skákání.

Potrava : Základem jídelníčku je vláknina. Podáváme obilné směsi, seno, tvrdý chléb, rozinky, sušená jablka, mrkev, pampeliškové listy. Přidáváme minerální látky a vitamíny.

Rozmnožování :  Samička je březí přibližně 3,5 měsíce. Mláďata se rodí již osrstěná a vidící a po týdnu již běhají a skáčou. Jsou kojena 6 týdnů, u matky by měla zůstat asi 9 týdnů.

« zpět

Menu


Co je nového?

Večer pro Zelené srdce 15.9.2018

Pojďte s náma poslouchat, podívat, povídat a pomáhat. Zveme vás na benefiční koncert hudební skupiny Listověj s promítáním fotografií Toulky (nejen)Vysočinou Jany Molnárové ve prospěch pomáhání přírodě a památkám. Večer pro Zelené srdce se uskuteční v neděli 11. listopadu od 18,00 hodin v sále Muezea dr. A. Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci.

Vstupné dobrovolné, abychom mohli dál pomáhat.

Úklid Humpolce 10.9.2018

V rámci celosvětového dne úklidu pořádá také v Humpolci Dobrovolnické centrum úklidovou akci. Sraz je v sobotu 22. září v 10 hodin u dopravního hřiště a uklízet půjdeme do lesoparku pod Orlíkem. S sebou si vezměte pracovní rukavice, vhodnou obuv a oblečení a hlavně dobrou náladu. Na závěr je připraven piknik v zahradě naší spolupracující organizace Medou :)

Hmyzí hrad 5.9.2018

Hotel Včelky samotářky mají na hradě Orlíku připravený hmyzí hrad.

Ptáci už nebudou umírat na zastávkách 24.8.2018

Zastavka1 V Humpolci už nebudou ptáci umírat na prosklených autobusových zastávkách. V průběhu prázdnin je dobrovolníci ze sdružení Zelené srdce polepili barevnými samolepkami, které proletující opeřence upozorní na překážku.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1699
  Ne, příroda mě nezajímá 1179
  Ne, je nudný 1074

Toplist