Máme doma činčilu

ČINČILA

Činčila je bezesporu krásný a pro chovatele atraktivní hlodavec. Pochází z vysokohorských skalnatých oblastí Jižní Ameriky. Obratně šplhá po skalách a dokáže přežít i ve zcela pustých, nehostinných oblastech. Ale pozor. Pro začínající chovatele je ve srovnání s jinými hlodavci její chov přecejen náročnější.

Způsob chovu :  Již zmíněná větší náročnost je především na vzdušnou vlhkost a na teplotu.  Pocházejí z oblastí s velice čistým a hlavně suchým vzduchem, takže u nás běžná 60procentní vlhkost vzduchu jim  nepropívá. Jejich srst přestává být jemná a načechraná, lepí se a plihne. Činčila ztrácí tepelnou izolaci a snadněji prochladne. Může dokonce podlehnout zápalu plic, či zánětu ledvin.

Oproti  jiným , doma chovaným zvířátkům vyžaduje činčila větší klid, proto se nehodí  pro malé děti. Nestojí o mazlení a je to noční zvíře, které přes den odpočívá a nadměrný hluk a rušení ji stresuje.

 Pokud si ale činčilku  jako chovatel pořídíme, zařídíme jí ubytování alespoň 80x50x150 cm, které umístíme na klidném místě a mimo průvan!! Činčila potřebuje dostatek prostoru k pohybu, ke šplhání a skákání. Teplota je vhodná pokojová 18 – 23 stupňů. Jako podestýlku dáváme větší vrstvu hoblin, nebo speciálního steliva. Do horní části klece umístíme dřevěnou budku s kulatým vchodem. Mezi další vybavení patří napáječka, miska na potravu a vanička pro speciální písek, ve kterém se činčila koupe.(Mě se nejlépe osvědčila skleněná koule, ze které činčila písek tolik nerozhazuje. ) Do klece umístíme také větve z ovocných stromů a po stranách poličky na šplhání a skákání.

Potrava : Základem jídelníčku je vláknina. Podáváme obilné směsi, seno, tvrdý chléb, rozinky, sušená jablka, mrkev, pampeliškové listy. Přidáváme minerální látky a vitamíny.

Rozmnožování :  Samička je březí přibližně 3,5 měsíce. Mláďata se rodí již osrstěná a vidící a po týdnu již běhají a skáčou. Jsou kojena 6 týdnů, u matky by měla zůstat asi 9 týdnů.

« zpět

Menu


Co je nového?

Bezpečnější zastávky 31.7.2020

Zastavky S podporou města Humpolec doplňujeme další samolepky na autobusové zastávky v Humpolci. Ty potom nejsou neviditelnou překážkou pro proletující ptáky a dokážou se jim vyhnout.

Budky pro šoupálky 31.7.2020

Soupalek Díky podpoře města Humplec dostanou šoupálci v městském lesoparku nové bydlení. Tyto budky vypadají, že žádný vletový otvor nemají, ale šoupálkum vyhovuje, když jsou dokonce dva z boční a zadní strany.

Nesahat!!! 13.5.2020

Když naleznete srnče, tak to nejlepší, co pro něj můžete udělat je, NESAHAT a místo okamžitě opustit.

Nové budky pro sýkorky 27.3.2020

Budky1 V lesích v okolí Humpolci vyvěsilo sdružení Zelené srdce další budky pro sýkorky

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 2225
  Ne, příroda mě nezajímá 1531
  Ne, je nudný 1482

Toplist