Máme doma činčilu

ČINČILA

Činčila je bezesporu krásný a pro chovatele atraktivní hlodavec. Pochází z vysokohorských skalnatých oblastí Jižní Ameriky. Obratně šplhá po skalách a dokáže přežít i ve zcela pustých, nehostinných oblastech. Ale pozor. Pro začínající chovatele je ve srovnání s jinými hlodavci její chov přecejen náročnější.

Způsob chovu :  Již zmíněná větší náročnost je především na vzdušnou vlhkost a na teplotu.  Pocházejí z oblastí s velice čistým a hlavně suchým vzduchem, takže u nás běžná 60procentní vlhkost vzduchu jim  nepropívá. Jejich srst přestává být jemná a načechraná, lepí se a plihne. Činčila ztrácí tepelnou izolaci a snadněji prochladne. Může dokonce podlehnout zápalu plic, či zánětu ledvin.

Oproti  jiným , doma chovaným zvířátkům vyžaduje činčila větší klid, proto se nehodí  pro malé děti. Nestojí o mazlení a je to noční zvíře, které přes den odpočívá a nadměrný hluk a rušení ji stresuje.

 Pokud si ale činčilku  jako chovatel pořídíme, zařídíme jí ubytování alespoň 80x50x150 cm, které umístíme na klidném místě a mimo průvan!! Činčila potřebuje dostatek prostoru k pohybu, ke šplhání a skákání. Teplota je vhodná pokojová 18 – 23 stupňů. Jako podestýlku dáváme větší vrstvu hoblin, nebo speciálního steliva. Do horní části klece umístíme dřevěnou budku s kulatým vchodem. Mezi další vybavení patří napáječka, miska na potravu a vanička pro speciální písek, ve kterém se činčila koupe.(Mě se nejlépe osvědčila skleněná koule, ze které činčila písek tolik nerozhazuje. ) Do klece umístíme také větve z ovocných stromů a po stranách poličky na šplhání a skákání.

Potrava : Základem jídelníčku je vláknina. Podáváme obilné směsi, seno, tvrdý chléb, rozinky, sušená jablka, mrkev, pampeliškové listy. Přidáváme minerální látky a vitamíny.

Rozmnožování :  Samička je březí přibližně 3,5 měsíce. Mláďata se rodí již osrstěná a vidící a po týdnu již běhají a skáčou. Jsou kojena 6 týdnů, u matky by měla zůstat asi 9 týdnů.

« zpět

Menu


Co je nového?

Vyberte studánku Vysočiny roku 2018 26.4.2018

Na webu www.zelenesrdce.cz začalo hlasování v anketě Studánka Vysočiny roku 2018. Hlasovat můžete pro Lesní studánku, nebo studánku U loužku. Víc návrhů letos do ankety nedorazilo.

Další ptačí budky 26.4.2018

v Humpolci bylo letos vyvěšeno další 15 kusů budek pro pěvce. V těchto dnech už se v nich začínají líhnout ptáčata.

Neviděl sklo 12.4.2018

Sklocizek Čížek lesní na fotografii přišel o život po nárazu do skla autobusové zastávky v Humpolci, protože sklo, stejně jako všichni ptáci, není schopný rozeznat. Jedna silueta dravce, která je na zastávce nalepena tomu nedokáže zabránit. Ptáci ji totož vnímají jako překážku, nikoliv jako dravce, a tak se sice vyhnou siluetě, ale do skla vletí hned vedle.

Jídelna pro motýly 12.4.2018

Smespromotyly Přišlo jaro a sluníčko vylákalo motýly. Jenže oni to nemají jednoduché a na mnoha zahradách, kde kromě pravidelně sekaného trávníku nic neroste, nic k jídlu nenajdeou. I proto jich je čím dál méně. Jestli máte na zhradě kousek volného místa, můžete jim pomoc vysetím motylí jídelny z medonosných rostlin. Určitě tak uděláte radost motýlům i sobě při jejich pozorování.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1613
  Ne, příroda mě nezajímá 1124
  Ne, je nudný 1010

Toplist