Máme doma činčilu

ČINČILA

Činčila je bezesporu krásný a pro chovatele atraktivní hlodavec. Pochází z vysokohorských skalnatých oblastí Jižní Ameriky. Obratně šplhá po skalách a dokáže přežít i ve zcela pustých, nehostinných oblastech. Ale pozor. Pro začínající chovatele je ve srovnání s jinými hlodavci její chov přecejen náročnější.

Způsob chovu :  Již zmíněná větší náročnost je především na vzdušnou vlhkost a na teplotu.  Pocházejí z oblastí s velice čistým a hlavně suchým vzduchem, takže u nás běžná 60procentní vlhkost vzduchu jim  nepropívá. Jejich srst přestává být jemná a načechraná, lepí se a plihne. Činčila ztrácí tepelnou izolaci a snadněji prochladne. Může dokonce podlehnout zápalu plic, či zánětu ledvin.

Oproti  jiným , doma chovaným zvířátkům vyžaduje činčila větší klid, proto se nehodí  pro malé děti. Nestojí o mazlení a je to noční zvíře, které přes den odpočívá a nadměrný hluk a rušení ji stresuje.

 Pokud si ale činčilku  jako chovatel pořídíme, zařídíme jí ubytování alespoň 80x50x150 cm, které umístíme na klidném místě a mimo průvan!! Činčila potřebuje dostatek prostoru k pohybu, ke šplhání a skákání. Teplota je vhodná pokojová 18 – 23 stupňů. Jako podestýlku dáváme větší vrstvu hoblin, nebo speciálního steliva. Do horní části klece umístíme dřevěnou budku s kulatým vchodem. Mezi další vybavení patří napáječka, miska na potravu a vanička pro speciální písek, ve kterém se činčila koupe.(Mě se nejlépe osvědčila skleněná koule, ze které činčila písek tolik nerozhazuje. ) Do klece umístíme také větve z ovocných stromů a po stranách poličky na šplhání a skákání.

Potrava : Základem jídelníčku je vláknina. Podáváme obilné směsi, seno, tvrdý chléb, rozinky, sušená jablka, mrkev, pampeliškové listy. Přidáváme minerální látky a vitamíny.

Rozmnožování :  Samička je březí přibližně 3,5 měsíce. Mláďata se rodí již osrstěná a vidící a po týdnu již běhají a skáčou. Jsou kojena 6 týdnů, u matky by měla zůstat asi 9 týdnů.

« zpět

Menu


Co je nového?

Sněhová nadílka 11.1.2019

Fotky-015 Na sněhovou nadílku můžeme nadávat, ale každá vločka vsáknutá do země se nám bude v letních vedrech hodit. 

Darujte skutečný dárek 14.12.2018

Už máte nakoupené dárky? Nebo Vám jich stále několik chybí? Potěšte své nejbližší i lidi v chudých zemích světa a objednejte Skutečný dárek. Věnovat můžete například Teplo domova. Pomůžete tím lidem ve válkou poničených oblastech, kteří v adventním čase místo u krbu sedí v polorozbořených domech, do kterých jim táhne a před zimou nemají úniku. Letos můžete nově zakoupit i dárky umělecké. Pořiďte si krásný šperk od Míly Fürstovénebo knihu 25 let Člověka v tísni plnou zajímavých příběhů. Pospěšte si, jde o limitované edice a moc kusů už nezbývá!

Vraťme život do krajiny 1.12.2018

Právě byla spuštěna společná petice České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty. Také vám vadí, že se z naší krajiny vinou intenzivního hospodaření vytrácí život? Kdy jste naposledy viděli čejku, chocholouše nebo sýčka? Zemědělci hospodařící na obrovských lánech pomocí těžké techniky a pesticidů vytlačují z krajiny vše živé. Zvířatům i krajině chybí biopásy a další krajinné prvky, které by mohly zadržovat stále vzácnější vodu. Pojďme to změnit a řekněme ministrovi zemědělství, že chceme krajinu zdravou, malebnou a plnou života. Pomůže jen výrazná reforma Společné zemědělské politiky Evropské unie, o které se bude rozhodovat v následujících týdnech. Pokud vám osud krajiny není lhostejný, připojte se k naší petici pod odkazem www.birdlife.cz/petice-za-krajinu . Děkujeme!

Večer pro Zelené srdce 15.9.2018

Pojďte s náma poslouchat, podívat, povídat a pomáhat. Zveme vás na benefiční koncert hudební skupiny Listověj s promítáním fotografií Toulky (nejen)Vysočinou Jany Molnárové ve prospěch pomáhání přírodě a památkám. Večer pro Zelené srdce se uskuteční v neděli 11. listopadu od 18,00 hodin v sále Muezea dr. A. Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci.

Vstupné dobrovolné, abychom mohli dál pomáhat.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1728
  Ne, příroda mě nezajímá 1193
  Ne, je nudný 1098

Toplist