Máme doma činčilu

ČINČILA

Činčila je bezesporu krásný a pro chovatele atraktivní hlodavec. Pochází z vysokohorských skalnatých oblastí Jižní Ameriky. Obratně šplhá po skalách a dokáže přežít i ve zcela pustých, nehostinných oblastech. Ale pozor. Pro začínající chovatele je ve srovnání s jinými hlodavci její chov přecejen náročnější.

Způsob chovu :  Již zmíněná větší náročnost je především na vzdušnou vlhkost a na teplotu.  Pocházejí z oblastí s velice čistým a hlavně suchým vzduchem, takže u nás běžná 60procentní vlhkost vzduchu jim  nepropívá. Jejich srst přestává být jemná a načechraná, lepí se a plihne. Činčila ztrácí tepelnou izolaci a snadněji prochladne. Může dokonce podlehnout zápalu plic, či zánětu ledvin.

Oproti  jiným , doma chovaným zvířátkům vyžaduje činčila větší klid, proto se nehodí  pro malé děti. Nestojí o mazlení a je to noční zvíře, které přes den odpočívá a nadměrný hluk a rušení ji stresuje.

 Pokud si ale činčilku  jako chovatel pořídíme, zařídíme jí ubytování alespoň 80x50x150 cm, které umístíme na klidném místě a mimo průvan!! Činčila potřebuje dostatek prostoru k pohybu, ke šplhání a skákání. Teplota je vhodná pokojová 18 – 23 stupňů. Jako podestýlku dáváme větší vrstvu hoblin, nebo speciálního steliva. Do horní části klece umístíme dřevěnou budku s kulatým vchodem. Mezi další vybavení patří napáječka, miska na potravu a vanička pro speciální písek, ve kterém se činčila koupe.(Mě se nejlépe osvědčila skleněná koule, ze které činčila písek tolik nerozhazuje. ) Do klece umístíme také větve z ovocných stromů a po stranách poličky na šplhání a skákání.

Potrava : Základem jídelníčku je vláknina. Podáváme obilné směsi, seno, tvrdý chléb, rozinky, sušená jablka, mrkev, pampeliškové listy. Přidáváme minerální látky a vitamíny.

Rozmnožování :  Samička je březí přibližně 3,5 měsíce. Mláďata se rodí již osrstěná a vidící a po týdnu již běhají a skáčou. Jsou kojena 6 týdnů, u matky by měla zůstat asi 9 týdnů.

« zpět

Menu


Co je nového?

výstava Studánky - voda živá 20.9.2019

Vodaziva6 O víkendu 21.-22. září si můžete na hradě Orlíku prohlédnout putovní výstavu Studánky - voda živá o osudech studánek v okolí Humpolce.

Další zajištěná zastávka 20.9.2019

Tercik Sdružení Zelené srdce zajistilo autobusovou zastávku u Stromovky proti úrazum ptáků. Zastávka je polepená terčíky, díky kterým je sklo pro ptáky viditelné a nedojde k nárazu.

Nové bydlení pro netopýry 25.7.2019

Netopyr1

Netopyr2 Netopýři v parcích v Humpolci dostanou deset nových budek.

Pokochejte se 22.6.2019

Prameniste Tohle je prameništní louka nedaleko Humpolce. Zde začínají prameny napájející nedaleký Libický les. Zde má stát ale také několik novýh skladovacích hal. Tomu se říká boj se suchem!

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1795
  Ne, příroda mě nezajímá 1240
  Ne, je nudný 1163

Toplist