Vlaštovka obecná

vlaštovka u hnízda Říká se, že tam kde se usadí vlaštovky, tam se usadí štěstí.  V tom případě však máme šťastných domů bohužel stále méně, protože vlaštovek ubývá.  Vlaštovky patří k našim nejoblíbenějším opeřencům a jsou jedním ze symbolů jara.

Ze zimovišť v tropické a jižní Africe se  vracejí podle počasí v první polovině dubna a jejich přítomnost prozradí radostné švitoření na televizní anténě, na drátech el. vedení a nebo i za letu. Ve zbarvení převládá kovově lesklá černá a bílá, ale poznáme ji především podle červeně zbarveného volátka a rozeklaného ocasu, který díky delším krajním pírkům připomíná vidličku.Ihned po příletu hledají místo k hnízdění. Vlaštovky vždy hnízdí uvnitř budov, kde si stavějí z bláta spojeného slinami hnízdo a vystýlají ho rostlinami. Hnízdo vlaštovek je vždy otevřené a samička do něj snese 4 –6 vajíček. O Mláďata se starají oba rodiče a po dobu cca tří týdnu jim přinášejí potravu, kterou tvoří hmyz chytaný v letu.  Po opuštění hnízda se mladé vlaštovičky učí létat a rodiče je v okolí ještě přikrmují. Na noc se v prvních několika dnech vracejí ještě do rodného hnízda.  Při dostatku potravy hnízdí vlaštovky dvakrát, někdy i třikrát, ale pozdní mláďata většinou nepřežijí dalekou cestu.  Na začátku září se začínají slétávat do hejn a zvláště ráno je možné vidět je sedět na drátech el. vedení ve společných hejnech s jiřičkami.  Potom přijde den, kdy už není slyšet radostné švitoření a musíme si počkat do jara.

mladé vlaštovky na hnízdě

Dnes bohužel zní radostné švitoření stále méně.  Důvodů je několik.  Obecně ubývá chovů hospodářských zvířat, kde bylo pro vlaštovky vždy dostatek potravy a míst k hnízdění.  Velkokapacitní kravíny a prasečáky neposkytují dostatek vhodných míst pro hnízdění a bohužel jsou někde i hnízda vlaštovek shazována z hygienických důvodů.  Na dlouhé cestě jsou zvláště v jižních zemích stále ohrožovány lovci, pro které jsou cílem lovu a vítanou pochoutkou i když si takovou pochoutku moc nedokážu představit.   Svou daň zvláště na vyletujících mláďatech si vybírají domácí kočky. Z přirozených nepřátel dokáže rychlé vlaštovky lovit pouze drobný dravec ostříž lesní a v noční tmě se do hnízd dostává sova sýček obecný, ale tyto druhy patří sami mezi kriticky ohrožené a nemohou přežití vlaštovek nikterak ohrozit.  Za dne je možné někdy vidět zajímavou podívanou,  kdy hejno rozčíleně křičících vlaštovek a jiřiček pronásleduje a doráží na poštolku obecnou nebo krahujce obecného, kteří však nestojí o takovou pozornost a rychle opouštějí bojiště, na kterém nemají šanci zvítězit.     

Pomoc můžeme především tím, že necháme vlaštovky žít a nebudeme jim zbytečně škodit. Vlaštovka patří mezi ohrožené a chráněné druhy živočichů a proto je jejich usmrcování a i ničení hnízd zakázané zákonem.  Tam kde zejména mladé vlaštovky na hnízdech znečišťují trusem  prostor pod hnízdem, není hned nutné ničit celé hnízdo, ale postačí pod něj umístit prkénko.  I ničení hnízd v zemědělských velkochovech z důvodů přenášení parazitů je většinou neopodstatněné a naopak jsou vlaštovky velice užitečné lovem hmyzu.

Mezi příbuzné druhy patří především hojnější jiřička obecná, která si staví hnízda vždy na venkovních částech domů mnohdy ve velkých skupinách. Méně známým a vzácným druhem je břehule říční, která si jak už název napovídá buduje hnízda v kolmých hlinitých stěnách.  Podobný, ale nikoliv příbuzný je ještě rorýs obecný, který hnízdí v otvorech ve vysokých budovách. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

Bezpečnější zastávky 31.7.2020

Zastavky S podporou města Humpolec doplňujeme další samolepky na autobusové zastávky v Humpolci. Ty potom nejsou neviditelnou překážkou pro proletující ptáky a dokážou se jim vyhnout.

Budky pro šoupálky 31.7.2020

Soupalek Díky podpoře města Humplec dostanou šoupálci v městském lesoparku nové bydlení. Tyto budky vypadají, že žádný vletový otvor nemají, ale šoupálkum vyhovuje, když jsou dokonce dva z boční a zadní strany.

Nesahat!!! 13.5.2020

Když naleznete srnče, tak to nejlepší, co pro něj můžete udělat je, NESAHAT a místo okamžitě opustit.

Nové budky pro sýkorky 27.3.2020

Budky1 V lesích v okolí Humpolci vyvěsilo sdružení Zelené srdce další budky pro sýkorky

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 2251
  Ne, příroda mě nezajímá 1544
  Ne, je nudný 1490

Toplist