Vlaštovka obecná

vlaštovka u hnízda Říká se, že tam kde se usadí vlaštovky, tam se usadí štěstí.  V tom případě však máme šťastných domů bohužel stále méně, protože vlaštovek ubývá.  Vlaštovky patří k našim nejoblíbenějším opeřencům a jsou jedním ze symbolů jara.

Ze zimovišť v tropické a jižní Africe se  vracejí podle počasí v první polovině dubna a jejich přítomnost prozradí radostné švitoření na televizní anténě, na drátech el. vedení a nebo i za letu. Ve zbarvení převládá kovově lesklá černá a bílá, ale poznáme ji především podle červeně zbarveného volátka a rozeklaného ocasu, který díky delším krajním pírkům připomíná vidličku.Ihned po příletu hledají místo k hnízdění. Vlaštovky vždy hnízdí uvnitř budov, kde si stavějí z bláta spojeného slinami hnízdo a vystýlají ho rostlinami. Hnízdo vlaštovek je vždy otevřené a samička do něj snese 4 –6 vajíček. O Mláďata se starají oba rodiče a po dobu cca tří týdnu jim přinášejí potravu, kterou tvoří hmyz chytaný v letu.  Po opuštění hnízda se mladé vlaštovičky učí létat a rodiče je v okolí ještě přikrmují. Na noc se v prvních několika dnech vracejí ještě do rodného hnízda.  Při dostatku potravy hnízdí vlaštovky dvakrát, někdy i třikrát, ale pozdní mláďata většinou nepřežijí dalekou cestu.  Na začátku září se začínají slétávat do hejn a zvláště ráno je možné vidět je sedět na drátech el. vedení ve společných hejnech s jiřičkami.  Potom přijde den, kdy už není slyšet radostné švitoření a musíme si počkat do jara.

mladé vlaštovky na hnízdě

Dnes bohužel zní radostné švitoření stále méně.  Důvodů je několik.  Obecně ubývá chovů hospodářských zvířat, kde bylo pro vlaštovky vždy dostatek potravy a míst k hnízdění.  Velkokapacitní kravíny a prasečáky neposkytují dostatek vhodných míst pro hnízdění a bohužel jsou někde i hnízda vlaštovek shazována z hygienických důvodů.  Na dlouhé cestě jsou zvláště v jižních zemích stále ohrožovány lovci, pro které jsou cílem lovu a vítanou pochoutkou i když si takovou pochoutku moc nedokážu představit.   Svou daň zvláště na vyletujících mláďatech si vybírají domácí kočky. Z přirozených nepřátel dokáže rychlé vlaštovky lovit pouze drobný dravec ostříž lesní a v noční tmě se do hnízd dostává sova sýček obecný, ale tyto druhy patří sami mezi kriticky ohrožené a nemohou přežití vlaštovek nikterak ohrozit.  Za dne je možné někdy vidět zajímavou podívanou,  kdy hejno rozčíleně křičících vlaštovek a jiřiček pronásleduje a doráží na poštolku obecnou nebo krahujce obecného, kteří však nestojí o takovou pozornost a rychle opouštějí bojiště, na kterém nemají šanci zvítězit.     

Pomoc můžeme především tím, že necháme vlaštovky žít a nebudeme jim zbytečně škodit. Vlaštovka patří mezi ohrožené a chráněné druhy živočichů a proto je jejich usmrcování a i ničení hnízd zakázané zákonem.  Tam kde zejména mladé vlaštovky na hnízdech znečišťují trusem  prostor pod hnízdem, není hned nutné ničit celé hnízdo, ale postačí pod něj umístit prkénko.  I ničení hnízd v zemědělských velkochovech z důvodů přenášení parazitů je většinou neopodstatněné a naopak jsou vlaštovky velice užitečné lovem hmyzu.

Mezi příbuzné druhy patří především hojnější jiřička obecná, která si staví hnízda vždy na venkovních částech domů mnohdy ve velkých skupinách. Méně známým a vzácným druhem je břehule říční, která si jak už název napovídá buduje hnízda v kolmých hlinitých stěnách.  Podobný, ale nikoliv příbuzný je ještě rorýs obecný, který hnízdí v otvorech ve vysokých budovách. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

Sněhová nadílka 11.1.2019

Fotky-015 Na sněhovou nadílku můžeme nadávat, ale každá vločka vsáknutá do země se nám bude v letních vedrech hodit. 

Darujte skutečný dárek 14.12.2018

Už máte nakoupené dárky? Nebo Vám jich stále několik chybí? Potěšte své nejbližší i lidi v chudých zemích světa a objednejte Skutečný dárek. Věnovat můžete například Teplo domova. Pomůžete tím lidem ve válkou poničených oblastech, kteří v adventním čase místo u krbu sedí v polorozbořených domech, do kterých jim táhne a před zimou nemají úniku. Letos můžete nově zakoupit i dárky umělecké. Pořiďte si krásný šperk od Míly Fürstovénebo knihu 25 let Člověka v tísni plnou zajímavých příběhů. Pospěšte si, jde o limitované edice a moc kusů už nezbývá!

Vraťme život do krajiny 1.12.2018

Právě byla spuštěna společná petice České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty. Také vám vadí, že se z naší krajiny vinou intenzivního hospodaření vytrácí život? Kdy jste naposledy viděli čejku, chocholouše nebo sýčka? Zemědělci hospodařící na obrovských lánech pomocí těžké techniky a pesticidů vytlačují z krajiny vše živé. Zvířatům i krajině chybí biopásy a další krajinné prvky, které by mohly zadržovat stále vzácnější vodu. Pojďme to změnit a řekněme ministrovi zemědělství, že chceme krajinu zdravou, malebnou a plnou života. Pomůže jen výrazná reforma Společné zemědělské politiky Evropské unie, o které se bude rozhodovat v následujících týdnech. Pokud vám osud krajiny není lhostejný, připojte se k naší petici pod odkazem www.birdlife.cz/petice-za-krajinu . Děkujeme!

Večer pro Zelené srdce 15.9.2018

Pojďte s náma poslouchat, podívat, povídat a pomáhat. Zveme vás na benefiční koncert hudební skupiny Listověj s promítáním fotografií Toulky (nejen)Vysočinou Jany Molnárové ve prospěch pomáhání přírodě a památkám. Večer pro Zelené srdce se uskuteční v neděli 11. listopadu od 18,00 hodin v sále Muezea dr. A. Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci.

Vstupné dobrovolné, abychom mohli dál pomáhat.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1728
  Ne, příroda mě nezajímá 1193
  Ne, je nudný 1098

Toplist