Vlaštovka obecná

vlaštovka u hnízda Říká se, že tam kde se usadí vlaštovky, tam se usadí štěstí.  V tom případě však máme šťastných domů bohužel stále méně, protože vlaštovek ubývá.  Vlaštovky patří k našim nejoblíbenějším opeřencům a jsou jedním ze symbolů jara.

Ze zimovišť v tropické a jižní Africe se  vracejí podle počasí v první polovině dubna a jejich přítomnost prozradí radostné švitoření na televizní anténě, na drátech el. vedení a nebo i za letu. Ve zbarvení převládá kovově lesklá černá a bílá, ale poznáme ji především podle červeně zbarveného volátka a rozeklaného ocasu, který díky delším krajním pírkům připomíná vidličku.Ihned po příletu hledají místo k hnízdění. Vlaštovky vždy hnízdí uvnitř budov, kde si stavějí z bláta spojeného slinami hnízdo a vystýlají ho rostlinami. Hnízdo vlaštovek je vždy otevřené a samička do něj snese 4 –6 vajíček. O Mláďata se starají oba rodiče a po dobu cca tří týdnu jim přinášejí potravu, kterou tvoří hmyz chytaný v letu.  Po opuštění hnízda se mladé vlaštovičky učí létat a rodiče je v okolí ještě přikrmují. Na noc se v prvních několika dnech vracejí ještě do rodného hnízda.  Při dostatku potravy hnízdí vlaštovky dvakrát, někdy i třikrát, ale pozdní mláďata většinou nepřežijí dalekou cestu.  Na začátku září se začínají slétávat do hejn a zvláště ráno je možné vidět je sedět na drátech el. vedení ve společných hejnech s jiřičkami.  Potom přijde den, kdy už není slyšet radostné švitoření a musíme si počkat do jara.

mladé vlaštovky na hnízdě

Dnes bohužel zní radostné švitoření stále méně.  Důvodů je několik.  Obecně ubývá chovů hospodářských zvířat, kde bylo pro vlaštovky vždy dostatek potravy a míst k hnízdění.  Velkokapacitní kravíny a prasečáky neposkytují dostatek vhodných míst pro hnízdění a bohužel jsou někde i hnízda vlaštovek shazována z hygienických důvodů.  Na dlouhé cestě jsou zvláště v jižních zemích stále ohrožovány lovci, pro které jsou cílem lovu a vítanou pochoutkou i když si takovou pochoutku moc nedokážu představit.   Svou daň zvláště na vyletujících mláďatech si vybírají domácí kočky. Z přirozených nepřátel dokáže rychlé vlaštovky lovit pouze drobný dravec ostříž lesní a v noční tmě se do hnízd dostává sova sýček obecný, ale tyto druhy patří sami mezi kriticky ohrožené a nemohou přežití vlaštovek nikterak ohrozit.  Za dne je možné někdy vidět zajímavou podívanou,  kdy hejno rozčíleně křičících vlaštovek a jiřiček pronásleduje a doráží na poštolku obecnou nebo krahujce obecného, kteří však nestojí o takovou pozornost a rychle opouštějí bojiště, na kterém nemají šanci zvítězit.     

Pomoc můžeme především tím, že necháme vlaštovky žít a nebudeme jim zbytečně škodit. Vlaštovka patří mezi ohrožené a chráněné druhy živočichů a proto je jejich usmrcování a i ničení hnízd zakázané zákonem.  Tam kde zejména mladé vlaštovky na hnízdech znečišťují trusem  prostor pod hnízdem, není hned nutné ničit celé hnízdo, ale postačí pod něj umístit prkénko.  I ničení hnízd v zemědělských velkochovech z důvodů přenášení parazitů je většinou neopodstatněné a naopak jsou vlaštovky velice užitečné lovem hmyzu.

Mezi příbuzné druhy patří především hojnější jiřička obecná, která si staví hnízda vždy na venkovních částech domů mnohdy ve velkých skupinách. Méně známým a vzácným druhem je břehule říční, která si jak už název napovídá buduje hnízda v kolmých hlinitých stěnách.  Podobný, ale nikoliv příbuzný je ještě rorýs obecný, který hnízdí v otvorech ve vysokých budovách. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

výstava Studánky - voda živá 20.9.2019

Vodaziva6 O víkendu 21.-22. září si můžete na hradě Orlíku prohlédnout putovní výstavu Studánky - voda živá o osudech studánek v okolí Humpolce.

Další zajištěná zastávka 20.9.2019

Tercik Sdružení Zelené srdce zajistilo autobusovou zastávku u Stromovky proti úrazum ptáků. Zastávka je polepená terčíky, díky kterým je sklo pro ptáky viditelné a nedojde k nárazu.

Nové bydlení pro netopýry 25.7.2019

Netopyr1

Netopyr2 Netopýři v parcích v Humpolci dostanou deset nových budek.

Pokochejte se 22.6.2019

Prameniste Tohle je prameništní louka nedaleko Humpolce. Zde začínají prameny napájející nedaleký Libický les. Zde má stát ale také několik novýh skladovacích hal. Tomu se říká boj se suchem!

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1795
  Ne, příroda mě nezajímá 1240
  Ne, je nudný 1164

Toplist