Čáp bílý

  Říká se, že tam kde se usadí čápi, tam se usadí štěstí a čáp je i známým dopravcem novorozených dětí.  Čápa bílého není nutné moc představovat.  Je to černobílý pták na dlouhých nohách  s rozpětím křídel cca dva mčápi na hnízděetry.   Velice často dostávám otázku kolik vlastně čáp váží  ?  Je to velice překvapivé, protože  váží pouze 2-3 kg a málo kdo tomu věří, ale je to tak.   V našich podmínkách hnízdí jednotlivé páry většinou na komínech a  výjimečně na stromech.   S koncem března se vracejí na hnízdiště nejdříve čapí pánové, kteří opravují hnízda po zimě a při spatření čapí slečny, ji okamžitě začnou lákat do opravené domácnosti.  Zásnuby provázejí svatební lety a na hnízdě  daleko slyšitelné klapání zobáků s úklonami. Není pravda, že se na hnízdo vrací vždy stejný pár, většinou každoročně přilétá pouze domácí pán  a záleží která čapí slečna právě letí kolem.     Čapí rodinu tvoří  2-4 potomci o které se rodiče starají dva měsíce.  Po opuštění hnízda se mladí čápi sdružují  do tzv. školek ve kterých se potuluji krajem až do doby, než se vydají na zimoviště v Africe.   Dospělí čápi odletují o něco později.    Potravu tvoří především drobní savci a větší hmyz a až na dalším místě jsou žáby a hadi.  Jak čápi uvidí  sečenou louku, tak se okamžitě slétají na prostřený stůl a je možné je pozorovat při popocházení za zemědělskou technikou a hledání potravy mnohdy i několik kilometrů od hnízda.

Čápu bílému je velice podobný vzácnější čáp černý, který však hnízdí skrytě na stromech v hlubokých lesích a tak je pozorován spíše jen při přeletu za potravou.  Setkal jsem se i s názorem, že je to bílý čáp, který se umazal od kouře, ale  jedná se opravdu o jiný druh.

Nejznámější hnízdo čápů v okolí  Humpolce je ve Skále a čápi zde na komíně hnízdí již několik desítek let.  Na začátku osmdesátých let zde však došlo k několik tragédiím, kdy se čáp nabodl na hromosvod na komíně a uhynul.  Hrot hromosvodu byl osazen chráničem  a dnes už není ani vidět, protože je takřka celýmladí čápi ukrytý  pod stavbou hnízda dosahujícího výšky nejméně 2 metrů a váhu není možné ani odhadnout. Další  pravidelně obsazované hnízdo na komíně  je  ve Lhoticích u Želiva.

Asi jediné stromové hnízdo    bývalo  v Jiřicích, ale čápům přestalo vyhovovat a vybudovanou hnízdní podložku na sloupu zatím nepřijali.

Celkem lze odhadnout hnízdění 20 párů  čápů bílých na každém okrese kraje Vysočina.

Hlavní nebezpečí představují  úrazy na sloupech elektrického vedení.  Před několika lety se u Želiva na konci léta pohybovala čapí školka několika desítek mladých čápů.  Při raní mlze však několik z nich narazilo do elektrického vedení a dva to stálo život.   Staré komíny se postupně demolují a na funkčních komínech není jednoduché skloubit hnízdění čápů a  jejich provoz.

Čápi však patří k natolik oblíbeným živočichům, že se snad podaří najít cesty k jejich ochraně. (pk) 

« zpět

Menu


Co je nového?

Sněhová nadílka 11.1.2019

Fotky-015 Na sněhovou nadílku můžeme nadávat, ale každá vločka vsáknutá do země se nám bude v letních vedrech hodit. 

Darujte skutečný dárek 14.12.2018

Už máte nakoupené dárky? Nebo Vám jich stále několik chybí? Potěšte své nejbližší i lidi v chudých zemích světa a objednejte Skutečný dárek. Věnovat můžete například Teplo domova. Pomůžete tím lidem ve válkou poničených oblastech, kteří v adventním čase místo u krbu sedí v polorozbořených domech, do kterých jim táhne a před zimou nemají úniku. Letos můžete nově zakoupit i dárky umělecké. Pořiďte si krásný šperk od Míly Fürstovénebo knihu 25 let Člověka v tísni plnou zajímavých příběhů. Pospěšte si, jde o limitované edice a moc kusů už nezbývá!

Vraťme život do krajiny 1.12.2018

Právě byla spuštěna společná petice České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty. Také vám vadí, že se z naší krajiny vinou intenzivního hospodaření vytrácí život? Kdy jste naposledy viděli čejku, chocholouše nebo sýčka? Zemědělci hospodařící na obrovských lánech pomocí těžké techniky a pesticidů vytlačují z krajiny vše živé. Zvířatům i krajině chybí biopásy a další krajinné prvky, které by mohly zadržovat stále vzácnější vodu. Pojďme to změnit a řekněme ministrovi zemědělství, že chceme krajinu zdravou, malebnou a plnou života. Pomůže jen výrazná reforma Společné zemědělské politiky Evropské unie, o které se bude rozhodovat v následujících týdnech. Pokud vám osud krajiny není lhostejný, připojte se k naší petici pod odkazem www.birdlife.cz/petice-za-krajinu . Děkujeme!

Večer pro Zelené srdce 15.9.2018

Pojďte s náma poslouchat, podívat, povídat a pomáhat. Zveme vás na benefiční koncert hudební skupiny Listověj s promítáním fotografií Toulky (nejen)Vysočinou Jany Molnárové ve prospěch pomáhání přírodě a památkám. Večer pro Zelené srdce se uskuteční v neděli 11. listopadu od 18,00 hodin v sále Muezea dr. A. Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci.

Vstupné dobrovolné, abychom mohli dál pomáhat.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1728
  Ne, příroda mě nezajímá 1193
  Ne, je nudný 1098

Toplist