Čáp bílý

  Říká se, že tam kde se usadí čápi, tam se usadí štěstí a čáp je i známým dopravcem novorozených dětí.  Čápa bílého není nutné moc představovat.  Je to černobílý pták na dlouhých nohách  s rozpětím křídel cca dva mčápi na hnízděetry.   Velice často dostávám otázku kolik vlastně čáp váží  ?  Je to velice překvapivé, protože  váží pouze 2-3 kg a málo kdo tomu věří, ale je to tak.   V našich podmínkách hnízdí jednotlivé páry většinou na komínech a  výjimečně na stromech.   S koncem března se vracejí na hnízdiště nejdříve čapí pánové, kteří opravují hnízda po zimě a při spatření čapí slečny, ji okamžitě začnou lákat do opravené domácnosti.  Zásnuby provázejí svatební lety a na hnízdě  daleko slyšitelné klapání zobáků s úklonami. Není pravda, že se na hnízdo vrací vždy stejný pár, většinou každoročně přilétá pouze domácí pán  a záleží která čapí slečna právě letí kolem.     Čapí rodinu tvoří  2-4 potomci o které se rodiče starají dva měsíce.  Po opuštění hnízda se mladí čápi sdružují  do tzv. školek ve kterých se potuluji krajem až do doby, než se vydají na zimoviště v Africe.   Dospělí čápi odletují o něco později.    Potravu tvoří především drobní savci a větší hmyz a až na dalším místě jsou žáby a hadi.  Jak čápi uvidí  sečenou louku, tak se okamžitě slétají na prostřený stůl a je možné je pozorovat při popocházení za zemědělskou technikou a hledání potravy mnohdy i několik kilometrů od hnízda.

Čápu bílému je velice podobný vzácnější čáp černý, který však hnízdí skrytě na stromech v hlubokých lesích a tak je pozorován spíše jen při přeletu za potravou.  Setkal jsem se i s názorem, že je to bílý čáp, který se umazal od kouře, ale  jedná se opravdu o jiný druh.

Nejznámější hnízdo čápů v okolí  Humpolce je ve Skále a čápi zde na komíně hnízdí již několik desítek let.  Na začátku osmdesátých let zde však došlo k několik tragédiím, kdy se čáp nabodl na hromosvod na komíně a uhynul.  Hrot hromosvodu byl osazen chráničem  a dnes už není ani vidět, protože je takřka celýmladí čápi ukrytý  pod stavbou hnízda dosahujícího výšky nejméně 2 metrů a váhu není možné ani odhadnout. Další  pravidelně obsazované hnízdo na komíně  je  ve Lhoticích u Želiva.

Asi jediné stromové hnízdo    bývalo  v Jiřicích, ale čápům přestalo vyhovovat a vybudovanou hnízdní podložku na sloupu zatím nepřijali.

Celkem lze odhadnout hnízdění 20 párů  čápů bílých na každém okrese kraje Vysočina.

Hlavní nebezpečí představují  úrazy na sloupech elektrického vedení.  Před několika lety se u Želiva na konci léta pohybovala čapí školka několika desítek mladých čápů.  Při raní mlze však několik z nich narazilo do elektrického vedení a dva to stálo život.   Staré komíny se postupně demolují a na funkčních komínech není jednoduché skloubit hnízdění čápů a  jejich provoz.

Čápi však patří k natolik oblíbeným živočichům, že se snad podaří najít cesty k jejich ochraně. (pk) 

« zpět

Menu


Co je nového?

Nesahat!!! 13.5.2020

Když naleznete srnče, tak to nejlepší, co pro něj můžete udělat je, NESAHAT a místo okamžitě opustit.

Nové budky pro sýkorky 27.3.2020

Budky1 V lesích v okolí Humpolci vyvěsilo sdružení Zelené srdce další budky pro sýkorky

Budky pro netopýry 17.12.2019

Budkahumpolec V městských parcích v Humpolci vyvěšují členové sdružení Zelené srdce nové budky pro netopýry.

Kontrolujeme budky 11.11.2019

Budkasykorky S podzimem kontrolujeme, opravujeme, čistíme a také vyvěšujeme nové budky pro sýkorky.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 2055
  Ne, příroda mě nezajímá 1434
  Ne, je nudný 1358

Toplist