Koroptev polní

Na jednom místě zasněženého ozimu jakoby se pohybovalo několik hrudek hlíny.  Možná i vám se v lednu naskytne dnes už vzácný pohled na hejnko koroptví hledající potravu na zasněženém poli.  Kdysi je bylo možné pozorovat po celé léto v každém políčku brambor  a myslivci říkali, že když nebude jiná zvěř, tak koroptev vždycky zůstane.  Na podzimních honech se jich také lovili stovky  tisíc.  Kolem roku 1935 bylo v tehdejším Československu loveno až    4 miliony koroptví ročně a celkový počet v přírodě  byl odhadován na 6 milionů. Pohromou pro koroptve byla kolektivizace zemědělství, kdy se z pestré skládanky políček a mezí staly obrovské monokulturní lány a začala se v obrovském množství používat chemie k hubení plevelů a hmyzu.  Dnes je početnost  odhadována na několik desítek tisíc kusů. Z hlediska myslivosti je koroptev  celoročně hájená a podle zákona o ochraně přírody patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů.

Koroptev patří mezi hrabavé a k tomu je uzpůsobena stavbou těla. Ve zbarvení převládají barvy splývající s prostředím ve kterém žije, tedy šedá, hnědá, cihlově rezavá a jen parádník kohoutek se může pochlubit na hrudi skvrnou ve tvaru podkovy.  V potravě převládá  hmyz a semena rostlin.  V zimním období se koroptve sdružují do hejnek, které jim usnadňují jak získávání potravy, tak ochranu před nepřáteli a v neposlední řadě semknuté hejnko dokáže uchovat i více tepla tolik potřebného v tomto období. S příchodem jara se hejnka začínají rozpadat na jednotlivé páry a z polí je slyšet „čiřikání“ kohoutků.  V dubnu snese do hnízda v trávě samička 10-12 kropenatých vajíček na kterých sedí 24 dní.  Po vylíhnutí kuřátka okamžitě opouštějí hnízdo a starají se o ně oba rodiče.  V případě, že uhyne samička, tak se sameček dokáže sám o kuřátka postarat.

Mezi hlavní důvody ohrožení patří stále nevhodné zemědělské hospodaření.  Když se na podzim rozhlédnete po krajině, tak je většinou vidět pouze zoraná a nebo čerstvě osetá pole, která neposkytují ani potravu a ani úkryt. Při jarních zemědělských pracích je zničeno  množství hnízd zemědělskou technikou. V krajině, kde se není kam ukrýt, se stává koroptev cílem útoku dravých ptáků a hnízda ničí divoká prasata.  Co s tím ?  Vzhledem k tomu, že koroptev nelze a ještě asi dlouho nebude možné lovit, tak o ni většina myslivců ztratila zájem  a nebo se ji snaží pomoci tím, že do krajiny vypouští koroptve z umělého odchovu, které však mají vzhledem k vychování domácí slepice malou naději na přežití a ještě mohou ohrozit zbytky divokých koroptví. 

Základním předpokladem pro návrat tohoto užitečného druhu jsou změny v krajině a celoroční péče. O tom, že to jde, jsem se přesvědčil ve vesnici Milešín na jihu okresu Žďár nad Sázavou. Místní myslivci ve spolupráci se zemědělci začali v krajině vytvářet síť dočasných i trvalých remízků, pruhových potravních políček, kde koroptev najde po celý rok dostatek potravy a úkryt pro hnízdění. Před senosečí procházejí okraje luk a zachraňují ohrožená hnízda.  V zimním období intenzivně přikrmují a část koroptví na tuto nepříznivou dobu komorují.  S příchodem jara se tak začalo z polí častěji ozývat koroptví „čiřikání“ a je možné sledovat páry vodící kuřátka. Do této krajiny se ale také vrátilo množství drobného ptactva a dalších živočichů.  Koroptve z umělého odchovu se zde nevypouštějí  a není důvod střílet dravé ptáky, protože koroptev má dostatek úkrytu a v zimním období je část zakomorována.  Bohužel tento příklad je spíše ojedinělý. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

Kontroly budek 18.3.2021

Budky_3 V městských parcících v Humpolci právě probíhají kontroly a čištění budek pro sýkorky a další drobné pěvce. Budek už je rozmístěno víc jak 100 kusů.

Bezpečnější zastávky 31.7.2020

Zastavky S podporou města Humpolec doplňujeme další samolepky na autobusové zastávky v Humpolci. Ty potom nejsou neviditelnou překážkou pro proletující ptáky a dokážou se jim vyhnout.

Budky pro šoupálky 31.7.2020

Soupalek Díky podpoře města Humplec dostanou šoupálci v městském lesoparku nové bydlení. Tyto budky vypadají, že žádný vletový otvor nemají, ale šoupálkum vyhovuje, když jsou dokonce dva z boční a zadní strany.

Nesahat!!! 13.5.2020

Když naleznete srnče, tak to nejlepší, co pro něj můžete udělat je, NESAHAT a místo okamžitě opustit.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 2287
  Ne, příroda mě nezajímá 1565
  Ne, je nudný 1516

Toplist