Koroptev polní

Na jednom místě zasněženého ozimu jakoby se pohybovalo několik hrudek hlíny.  Možná i vám se v lednu naskytne dnes už vzácný pohled na hejnko koroptví hledající potravu na zasněženém poli.  Kdysi je bylo možné pozorovat po celé léto v každém políčku brambor  a myslivci říkali, že když nebude jiná zvěř, tak koroptev vždycky zůstane.  Na podzimních honech se jich také lovili stovky  tisíc.  Kolem roku 1935 bylo v tehdejším Československu loveno až    4 miliony koroptví ročně a celkový počet v přírodě  byl odhadován na 6 milionů. Pohromou pro koroptve byla kolektivizace zemědělství, kdy se z pestré skládanky políček a mezí staly obrovské monokulturní lány a začala se v obrovském množství používat chemie k hubení plevelů a hmyzu.  Dnes je početnost  odhadována na několik desítek tisíc kusů. Z hlediska myslivosti je koroptev  celoročně hájená a podle zákona o ochraně přírody patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů.

Koroptev patří mezi hrabavé a k tomu je uzpůsobena stavbou těla. Ve zbarvení převládají barvy splývající s prostředím ve kterém žije, tedy šedá, hnědá, cihlově rezavá a jen parádník kohoutek se může pochlubit na hrudi skvrnou ve tvaru podkovy.  V potravě převládá  hmyz a semena rostlin.  V zimním období se koroptve sdružují do hejnek, které jim usnadňují jak získávání potravy, tak ochranu před nepřáteli a v neposlední řadě semknuté hejnko dokáže uchovat i více tepla tolik potřebného v tomto období. S příchodem jara se hejnka začínají rozpadat na jednotlivé páry a z polí je slyšet „čiřikání“ kohoutků.  V dubnu snese do hnízda v trávě samička 10-12 kropenatých vajíček na kterých sedí 24 dní.  Po vylíhnutí kuřátka okamžitě opouštějí hnízdo a starají se o ně oba rodiče.  V případě, že uhyne samička, tak se sameček dokáže sám o kuřátka postarat.

Mezi hlavní důvody ohrožení patří stále nevhodné zemědělské hospodaření.  Když se na podzim rozhlédnete po krajině, tak je většinou vidět pouze zoraná a nebo čerstvě osetá pole, která neposkytují ani potravu a ani úkryt. Při jarních zemědělských pracích je zničeno  množství hnízd zemědělskou technikou. V krajině, kde se není kam ukrýt, se stává koroptev cílem útoku dravých ptáků a hnízda ničí divoká prasata.  Co s tím ?  Vzhledem k tomu, že koroptev nelze a ještě asi dlouho nebude možné lovit, tak o ni většina myslivců ztratila zájem  a nebo se ji snaží pomoci tím, že do krajiny vypouští koroptve z umělého odchovu, které však mají vzhledem k vychování domácí slepice malou naději na přežití a ještě mohou ohrozit zbytky divokých koroptví. 

Základním předpokladem pro návrat tohoto užitečného druhu jsou změny v krajině a celoroční péče. O tom, že to jde, jsem se přesvědčil ve vesnici Milešín na jihu okresu Žďár nad Sázavou. Místní myslivci ve spolupráci se zemědělci začali v krajině vytvářet síť dočasných i trvalých remízků, pruhových potravních políček, kde koroptev najde po celý rok dostatek potravy a úkryt pro hnízdění. Před senosečí procházejí okraje luk a zachraňují ohrožená hnízda.  V zimním období intenzivně přikrmují a část koroptví na tuto nepříznivou dobu komorují.  S příchodem jara se tak začalo z polí častěji ozývat koroptví „čiřikání“ a je možné sledovat páry vodící kuřátka. Do této krajiny se ale také vrátilo množství drobného ptactva a dalších živočichů.  Koroptve z umělého odchovu se zde nevypouštějí  a není důvod střílet dravé ptáky, protože koroptev má dostatek úkrytu a v zimním období je část zakomorována.  Bohužel tento příklad je spíše ojedinělý. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

Sněhová nadílka 11.1.2019

Fotky-015 Na sněhovou nadílku můžeme nadávat, ale každá vločka vsáknutá do země se nám bude v letních vedrech hodit. 

Darujte skutečný dárek 14.12.2018

Už máte nakoupené dárky? Nebo Vám jich stále několik chybí? Potěšte své nejbližší i lidi v chudých zemích světa a objednejte Skutečný dárek. Věnovat můžete například Teplo domova. Pomůžete tím lidem ve válkou poničených oblastech, kteří v adventním čase místo u krbu sedí v polorozbořených domech, do kterých jim táhne a před zimou nemají úniku. Letos můžete nově zakoupit i dárky umělecké. Pořiďte si krásný šperk od Míly Fürstovénebo knihu 25 let Člověka v tísni plnou zajímavých příběhů. Pospěšte si, jde o limitované edice a moc kusů už nezbývá!

Vraťme život do krajiny 1.12.2018

Právě byla spuštěna společná petice České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty. Také vám vadí, že se z naší krajiny vinou intenzivního hospodaření vytrácí život? Kdy jste naposledy viděli čejku, chocholouše nebo sýčka? Zemědělci hospodařící na obrovských lánech pomocí těžké techniky a pesticidů vytlačují z krajiny vše živé. Zvířatům i krajině chybí biopásy a další krajinné prvky, které by mohly zadržovat stále vzácnější vodu. Pojďme to změnit a řekněme ministrovi zemědělství, že chceme krajinu zdravou, malebnou a plnou života. Pomůže jen výrazná reforma Společné zemědělské politiky Evropské unie, o které se bude rozhodovat v následujících týdnech. Pokud vám osud krajiny není lhostejný, připojte se k naší petici pod odkazem www.birdlife.cz/petice-za-krajinu . Děkujeme!

Večer pro Zelené srdce 15.9.2018

Pojďte s náma poslouchat, podívat, povídat a pomáhat. Zveme vás na benefiční koncert hudební skupiny Listověj s promítáním fotografií Toulky (nejen)Vysočinou Jany Molnárové ve prospěch pomáhání přírodě a památkám. Večer pro Zelené srdce se uskuteční v neděli 11. listopadu od 18,00 hodin v sále Muezea dr. A. Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci.

Vstupné dobrovolné, abychom mohli dál pomáhat.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1728
  Ne, příroda mě nezajímá 1193
  Ne, je nudný 1098

Toplist