Koroptev polní

Na jednom místě zasněženého ozimu jakoby se pohybovalo několik hrudek hlíny.  Možná i vám se v lednu naskytne dnes už vzácný pohled na hejnko koroptví hledající potravu na zasněženém poli.  Kdysi je bylo možné pozorovat po celé léto v každém políčku brambor  a myslivci říkali, že když nebude jiná zvěř, tak koroptev vždycky zůstane.  Na podzimních honech se jich také lovili stovky  tisíc.  Kolem roku 1935 bylo v tehdejším Československu loveno až    4 miliony koroptví ročně a celkový počet v přírodě  byl odhadován na 6 milionů. Pohromou pro koroptve byla kolektivizace zemědělství, kdy se z pestré skládanky políček a mezí staly obrovské monokulturní lány a začala se v obrovském množství používat chemie k hubení plevelů a hmyzu.  Dnes je početnost  odhadována na několik desítek tisíc kusů. Z hlediska myslivosti je koroptev  celoročně hájená a podle zákona o ochraně přírody patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů.

Koroptev patří mezi hrabavé a k tomu je uzpůsobena stavbou těla. Ve zbarvení převládají barvy splývající s prostředím ve kterém žije, tedy šedá, hnědá, cihlově rezavá a jen parádník kohoutek se může pochlubit na hrudi skvrnou ve tvaru podkovy.  V potravě převládá  hmyz a semena rostlin.  V zimním období se koroptve sdružují do hejnek, které jim usnadňují jak získávání potravy, tak ochranu před nepřáteli a v neposlední řadě semknuté hejnko dokáže uchovat i více tepla tolik potřebného v tomto období. S příchodem jara se hejnka začínají rozpadat na jednotlivé páry a z polí je slyšet „čiřikání“ kohoutků.  V dubnu snese do hnízda v trávě samička 10-12 kropenatých vajíček na kterých sedí 24 dní.  Po vylíhnutí kuřátka okamžitě opouštějí hnízdo a starají se o ně oba rodiče.  V případě, že uhyne samička, tak se sameček dokáže sám o kuřátka postarat.

Mezi hlavní důvody ohrožení patří stále nevhodné zemědělské hospodaření.  Když se na podzim rozhlédnete po krajině, tak je většinou vidět pouze zoraná a nebo čerstvě osetá pole, která neposkytují ani potravu a ani úkryt. Při jarních zemědělských pracích je zničeno  množství hnízd zemědělskou technikou. V krajině, kde se není kam ukrýt, se stává koroptev cílem útoku dravých ptáků a hnízda ničí divoká prasata.  Co s tím ?  Vzhledem k tomu, že koroptev nelze a ještě asi dlouho nebude možné lovit, tak o ni většina myslivců ztratila zájem  a nebo se ji snaží pomoci tím, že do krajiny vypouští koroptve z umělého odchovu, které však mají vzhledem k vychování domácí slepice malou naději na přežití a ještě mohou ohrozit zbytky divokých koroptví. 

Základním předpokladem pro návrat tohoto užitečného druhu jsou změny v krajině a celoroční péče. O tom, že to jde, jsem se přesvědčil ve vesnici Milešín na jihu okresu Žďár nad Sázavou. Místní myslivci ve spolupráci se zemědělci začali v krajině vytvářet síť dočasných i trvalých remízků, pruhových potravních políček, kde koroptev najde po celý rok dostatek potravy a úkryt pro hnízdění. Před senosečí procházejí okraje luk a zachraňují ohrožená hnízda.  V zimním období intenzivně přikrmují a část koroptví na tuto nepříznivou dobu komorují.  S příchodem jara se tak začalo z polí častěji ozývat koroptví „čiřikání“ a je možné sledovat páry vodící kuřátka. Do této krajiny se ale také vrátilo množství drobného ptactva a dalších živočichů.  Koroptve z umělého odchovu se zde nevypouštějí  a není důvod střílet dravé ptáky, protože koroptev má dostatek úkrytu a v zimním období je část zakomorována.  Bohužel tento příklad je spíše ojedinělý. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

výstava Studánky - voda živá 20.9.2019

Vodaziva6 O víkendu 21.-22. září si můžete na hradě Orlíku prohlédnout putovní výstavu Studánky - voda živá o osudech studánek v okolí Humpolce.

Další zajištěná zastávka 20.9.2019

Tercik Sdružení Zelené srdce zajistilo autobusovou zastávku u Stromovky proti úrazum ptáků. Zastávka je polepená terčíky, díky kterým je sklo pro ptáky viditelné a nedojde k nárazu.

Nové bydlení pro netopýry 25.7.2019

Netopyr1

Netopyr2 Netopýři v parcích v Humpolci dostanou deset nových budek.

Pokochejte se 22.6.2019

Prameniste Tohle je prameništní louka nedaleko Humpolce. Zde začínají prameny napájející nedaleký Libický les. Zde má stát ale také několik novýh skladovacích hal. Tomu se říká boj se suchem!

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1795
  Ne, příroda mě nezajímá 1240
  Ne, je nudný 1163

Toplist