Sova pálená

mladá sova pálená   Jednou z našich nejkrásnějších sov je sova pálená.  Kdysi patřila mezi  poměrně běžné druhy a pro svůj život v lidských sídlech se o ní vyprávělo množství pověr.  Věřilo se, že usmrcená sova přitlučená na vrata od chléva uchrání dobytek uvnitř od zlých sil a uhranutí.  Když šel za šera pocestný okolo hřbitova a z okénka márnice vylétl k obloze s chrčením šedý stín, říkalo se, že duše zemřelého opouští tento svět a odlétá do nebe.  Dnes už víme, že to byla sova pálená, která vylétla z hnízda ve věžičce na večerní lov.

Velikostí lze srovnat sovu pálenou s holubem.  Je nápadně pestře zbarvená v odstínech šedé až rezavé barvy, charakteristický je pro ni závoj srdčitého tvaru kolem očí. Ve dne sedí v tmavých koutech a na lov drobných hlodavců vylétá se západem slunce. Hlavními smysly, které ji pomáhají při vyhledávání kořisti jsou sluch a zrak. Mnoho lidí si myslí, že sovy ve dne nevidí, ale pravdou je, že vidí velice dobře.   Od počátku února začíná tok, kdy se sovy ozývají těžko popsatelným chrčením a syčením.  Dnes nejčastěji  hnízdí v církevních a zemědělských budovách v tmavých zákoutích. Snůška bílých vajíček se pohybuje od čtyř do osmi, ale v době dostatku hlodavců může být vajíček i jedenáct a to i třikrát do roka. Potravu tvoří z 95% drobní hlodavci a proto je velice užitečná. 

Největší rabudka pro sovy pálenénou pro sovy pálené se stalo používání chemických přípravků k hubení hlodavců.  Přiotrávený hlodavec je  snadnou kořistí,  bohužel však znamená smrt i pro svého lovce. Takto uhynuly stovky sov  a z tohoto oslabení se  při  malém počtu hnízdících párů   již nedokázala jejich  početnost zvýšit na původní stav.

Dalším negativním faktorem je změna hospodaření a nedostatek vhodných hnízdišť.  V minulosti byla u každého statku stodola, která představovala pro sovy možnost úkrytu  a zásobárny kořisti pro zimní období. V moderních stodolách však často dochází k zasypání hnízd uskladněným krmivem a v posledních letech je hlavním nebezpečím  pro hnízdící ptáky kuna skalní, jejíž přítomnost lze zjistit takřka ve všech objektech. Na dalších tradičních hnízdištích v církevních objektech došlo k hromadnému neprodyšnému uzavírání proti vnikání zdivočelých domácích holubů. Mnohdy byly při těchto opatřeních zavřeny i hnízdící sovy, které uhynuly hlady.            

Snaha o setkání s těmito královnami noci mě postupně přivedla k poznání, že bez jejich aktivní ochrany nebudou za několik let tato setkání možná a tak vznikl projekt na ochramladé sovy pálenénu sovy pálené  nazvaný Budou žít ?

Na  okrese Pelhřimov včetně okolí Humpolce, bylo  rozmístěno v letech 1997-2000 po dohodě s majiteli zemědělských budov celkem 100 speciálních hnízdních budek zajištěných oplechováním proti vnikání kuny skalní. 

Bohužel v okolí Humpolce nebyl od zahájení projektu do současné doby přirozený výskyt sovy pálené zjištěn a na celém původním okrese Pelhřimov je v současnosti sledováno jedno jediné obsazené hnízdo. Nejblíže Humpolci hnízdila sova pálená přirozeně ještě na začátku 80. let ve věžičce kostela ve Vyskytné.

Z tohoto důvodu se v oblasti Zálesí od roku 2000 do roku 2008 vypouštěly  mladé sovy pálené z umělého odchovu zoologických zahrad a dalších chovatelů.  Skupina mláďat se vypustí na uzavřenou půdu budovy, kde si nějakou dobu procvičují sovy létání a učí se lovit živé hlodavce.  Po jednom a v případě zimy až šestiměsíčním pobytu se vypustí do volné přírody a po dobu osamostatnění se ještě přikrmují.  Díky kroužkování jsou zprávy o některých vypuštěných sovách. Zatím největšího úspěchu se podařilo dosáhnout ve Smrdově u Kletečné, kde díky vypouštění vznikl pár, který i zahnízdil a vyvedl jedno mládě, ale potom z neznámých příčin zmizel.

I výskyt jednoho páru na okrese je nadějí, že se sova pálená do oblasti zálesí vrátí, ale nadějí velice malou. Samozřejmě bude pokračovat kontrola a údržba hnízdních budek, aby se měla sova pálená kam vrátit. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

výstava Studánky - voda živá 20.9.2019

Vodaziva6 O víkendu 21.-22. září si můžete na hradě Orlíku prohlédnout putovní výstavu Studánky - voda živá o osudech studánek v okolí Humpolce.

Další zajištěná zastávka 20.9.2019

Tercik Sdružení Zelené srdce zajistilo autobusovou zastávku u Stromovky proti úrazum ptáků. Zastávka je polepená terčíky, díky kterým je sklo pro ptáky viditelné a nedojde k nárazu.

Nové bydlení pro netopýry 25.7.2019

Netopyr1

Netopyr2 Netopýři v parcích v Humpolci dostanou deset nových budek.

Pokochejte se 22.6.2019

Prameniste Tohle je prameništní louka nedaleko Humpolce. Zde začínají prameny napájející nedaleký Libický les. Zde má stát ale také několik novýh skladovacích hal. Tomu se říká boj se suchem!

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1795
  Ne, příroda mě nezajímá 1240
  Ne, je nudný 1163

Toplist