Sova pálená

mladá sova pálená   Jednou z našich nejkrásnějších sov je sova pálená.  Kdysi patřila mezi  poměrně běžné druhy a pro svůj život v lidských sídlech se o ní vyprávělo množství pověr.  Věřilo se, že usmrcená sova přitlučená na vrata od chléva uchrání dobytek uvnitř od zlých sil a uhranutí.  Když šel za šera pocestný okolo hřbitova a z okénka márnice vylétl k obloze s chrčením šedý stín, říkalo se, že duše zemřelého opouští tento svět a odlétá do nebe.  Dnes už víme, že to byla sova pálená, která vylétla z hnízda ve věžičce na večerní lov.

Velikostí lze srovnat sovu pálenou s holubem.  Je nápadně pestře zbarvená v odstínech šedé až rezavé barvy, charakteristický je pro ni závoj srdčitého tvaru kolem očí. Ve dne sedí v tmavých koutech a na lov drobných hlodavců vylétá se západem slunce. Hlavními smysly, které ji pomáhají při vyhledávání kořisti jsou sluch a zrak. Mnoho lidí si myslí, že sovy ve dne nevidí, ale pravdou je, že vidí velice dobře.   Od počátku února začíná tok, kdy se sovy ozývají těžko popsatelným chrčením a syčením.  Dnes nejčastěji  hnízdí v církevních a zemědělských budovách v tmavých zákoutích. Snůška bílých vajíček se pohybuje od čtyř do osmi, ale v době dostatku hlodavců může být vajíček i jedenáct a to i třikrát do roka. Potravu tvoří z 95% drobní hlodavci a proto je velice užitečná. 

Největší rabudka pro sovy pálenénou pro sovy pálené se stalo používání chemických přípravků k hubení hlodavců.  Přiotrávený hlodavec je  snadnou kořistí,  bohužel však znamená smrt i pro svého lovce. Takto uhynuly stovky sov  a z tohoto oslabení se  při  malém počtu hnízdících párů   již nedokázala jejich  početnost zvýšit na původní stav.

Dalším negativním faktorem je změna hospodaření a nedostatek vhodných hnízdišť.  V minulosti byla u každého statku stodola, která představovala pro sovy možnost úkrytu  a zásobárny kořisti pro zimní období. V moderních stodolách však často dochází k zasypání hnízd uskladněným krmivem a v posledních letech je hlavním nebezpečím  pro hnízdící ptáky kuna skalní, jejíž přítomnost lze zjistit takřka ve všech objektech. Na dalších tradičních hnízdištích v církevních objektech došlo k hromadnému neprodyšnému uzavírání proti vnikání zdivočelých domácích holubů. Mnohdy byly při těchto opatřeních zavřeny i hnízdící sovy, které uhynuly hlady.            

Snaha o setkání s těmito královnami noci mě postupně přivedla k poznání, že bez jejich aktivní ochrany nebudou za několik let tato setkání možná a tak vznikl projekt na ochramladé sovy pálenénu sovy pálené  nazvaný Budou žít ?

Na  okrese Pelhřimov včetně okolí Humpolce, bylo  rozmístěno v letech 1997-2000 po dohodě s majiteli zemědělských budov celkem 100 speciálních hnízdních budek zajištěných oplechováním proti vnikání kuny skalní. 

Bohužel v okolí Humpolce nebyl od zahájení projektu do současné doby přirozený výskyt sovy pálené zjištěn a na celém původním okrese Pelhřimov je v současnosti sledováno jedno jediné obsazené hnízdo. Nejblíže Humpolci hnízdila sova pálená přirozeně ještě na začátku 80. let ve věžičce kostela ve Vyskytné.

Z tohoto důvodu se v oblasti Zálesí od roku 2000 do roku 2008 vypouštěly  mladé sovy pálené z umělého odchovu zoologických zahrad a dalších chovatelů.  Skupina mláďat se vypustí na uzavřenou půdu budovy, kde si nějakou dobu procvičují sovy létání a učí se lovit živé hlodavce.  Po jednom a v případě zimy až šestiměsíčním pobytu se vypustí do volné přírody a po dobu osamostatnění se ještě přikrmují.  Díky kroužkování jsou zprávy o některých vypuštěných sovách. Zatím největšího úspěchu se podařilo dosáhnout ve Smrdově u Kletečné, kde díky vypouštění vznikl pár, který i zahnízdil a vyvedl jedno mládě, ale potom z neznámých příčin zmizel.

I výskyt jednoho páru na okrese je nadějí, že se sova pálená do oblasti zálesí vrátí, ale nadějí velice malou. Samozřejmě bude pokračovat kontrola a údržba hnízdních budek, aby se měla sova pálená kam vrátit. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

Bezpečnější zastávky 31.7.2020

Zastavky S podporou města Humpolec doplňujeme další samolepky na autobusové zastávky v Humpolci. Ty potom nejsou neviditelnou překážkou pro proletující ptáky a dokážou se jim vyhnout.

Budky pro šoupálky 31.7.2020

Soupalek Díky podpoře města Humplec dostanou šoupálci v městském lesoparku nové bydlení. Tyto budky vypadají, že žádný vletový otvor nemají, ale šoupálkum vyhovuje, když jsou dokonce dva z boční a zadní strany.

Nesahat!!! 13.5.2020

Když naleznete srnče, tak to nejlepší, co pro něj můžete udělat je, NESAHAT a místo okamžitě opustit.

Nové budky pro sýkorky 27.3.2020

Budky1 V lesích v okolí Humpolci vyvěsilo sdružení Zelené srdce další budky pro sýkorky

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 2251
  Ne, příroda mě nezajímá 1544
  Ne, je nudný 1489

Toplist