Sova pálená

mladá sova pálená   Jednou z našich nejkrásnějších sov je sova pálená.  Kdysi patřila mezi  poměrně běžné druhy a pro svůj život v lidských sídlech se o ní vyprávělo množství pověr.  Věřilo se, že usmrcená sova přitlučená na vrata od chléva uchrání dobytek uvnitř od zlých sil a uhranutí.  Když šel za šera pocestný okolo hřbitova a z okénka márnice vylétl k obloze s chrčením šedý stín, říkalo se, že duše zemřelého opouští tento svět a odlétá do nebe.  Dnes už víme, že to byla sova pálená, která vylétla z hnízda ve věžičce na večerní lov.

Velikostí lze srovnat sovu pálenou s holubem.  Je nápadně pestře zbarvená v odstínech šedé až rezavé barvy, charakteristický je pro ni závoj srdčitého tvaru kolem očí. Ve dne sedí v tmavých koutech a na lov drobných hlodavců vylétá se západem slunce. Hlavními smysly, které ji pomáhají při vyhledávání kořisti jsou sluch a zrak. Mnoho lidí si myslí, že sovy ve dne nevidí, ale pravdou je, že vidí velice dobře.   Od počátku února začíná tok, kdy se sovy ozývají těžko popsatelným chrčením a syčením.  Dnes nejčastěji  hnízdí v církevních a zemědělských budovách v tmavých zákoutích. Snůška bílých vajíček se pohybuje od čtyř do osmi, ale v době dostatku hlodavců může být vajíček i jedenáct a to i třikrát do roka. Potravu tvoří z 95% drobní hlodavci a proto je velice užitečná. 

Největší rabudka pro sovy pálenénou pro sovy pálené se stalo používání chemických přípravků k hubení hlodavců.  Přiotrávený hlodavec je  snadnou kořistí,  bohužel však znamená smrt i pro svého lovce. Takto uhynuly stovky sov  a z tohoto oslabení se  při  malém počtu hnízdících párů   již nedokázala jejich  početnost zvýšit na původní stav.

Dalším negativním faktorem je změna hospodaření a nedostatek vhodných hnízdišť.  V minulosti byla u každého statku stodola, která představovala pro sovy možnost úkrytu  a zásobárny kořisti pro zimní období. V moderních stodolách však často dochází k zasypání hnízd uskladněným krmivem a v posledních letech je hlavním nebezpečím  pro hnízdící ptáky kuna skalní, jejíž přítomnost lze zjistit takřka ve všech objektech. Na dalších tradičních hnízdištích v církevních objektech došlo k hromadnému neprodyšnému uzavírání proti vnikání zdivočelých domácích holubů. Mnohdy byly při těchto opatřeních zavřeny i hnízdící sovy, které uhynuly hlady.            

Snaha o setkání s těmito královnami noci mě postupně přivedla k poznání, že bez jejich aktivní ochrany nebudou za několik let tato setkání možná a tak vznikl projekt na ochramladé sovy pálenénu sovy pálené  nazvaný Budou žít ?

Na  okrese Pelhřimov včetně okolí Humpolce, bylo  rozmístěno v letech 1997-2000 po dohodě s majiteli zemědělských budov celkem 100 speciálních hnízdních budek zajištěných oplechováním proti vnikání kuny skalní. 

Bohužel v okolí Humpolce nebyl od zahájení projektu do současné doby přirozený výskyt sovy pálené zjištěn a na celém původním okrese Pelhřimov je v současnosti sledováno jedno jediné obsazené hnízdo. Nejblíže Humpolci hnízdila sova pálená přirozeně ještě na začátku 80. let ve věžičce kostela ve Vyskytné.

Z tohoto důvodu se v oblasti Zálesí od roku 2000 do roku 2008 vypouštěly  mladé sovy pálené z umělého odchovu zoologických zahrad a dalších chovatelů.  Skupina mláďat se vypustí na uzavřenou půdu budovy, kde si nějakou dobu procvičují sovy létání a učí se lovit živé hlodavce.  Po jednom a v případě zimy až šestiměsíčním pobytu se vypustí do volné přírody a po dobu osamostatnění se ještě přikrmují.  Díky kroužkování jsou zprávy o některých vypuštěných sovách. Zatím největšího úspěchu se podařilo dosáhnout ve Smrdově u Kletečné, kde díky vypouštění vznikl pár, který i zahnízdil a vyvedl jedno mládě, ale potom z neznámých příčin zmizel.

I výskyt jednoho páru na okrese je nadějí, že se sova pálená do oblasti zálesí vrátí, ale nadějí velice malou. Samozřejmě bude pokračovat kontrola a údržba hnízdních budek, aby se měla sova pálená kam vrátit. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

Sněhová nadílka 11.1.2019

Fotky-015 Na sněhovou nadílku můžeme nadávat, ale každá vločka vsáknutá do země se nám bude v letních vedrech hodit. 

Darujte skutečný dárek 14.12.2018

Už máte nakoupené dárky? Nebo Vám jich stále několik chybí? Potěšte své nejbližší i lidi v chudých zemích světa a objednejte Skutečný dárek. Věnovat můžete například Teplo domova. Pomůžete tím lidem ve válkou poničených oblastech, kteří v adventním čase místo u krbu sedí v polorozbořených domech, do kterých jim táhne a před zimou nemají úniku. Letos můžete nově zakoupit i dárky umělecké. Pořiďte si krásný šperk od Míly Fürstovénebo knihu 25 let Člověka v tísni plnou zajímavých příběhů. Pospěšte si, jde o limitované edice a moc kusů už nezbývá!

Vraťme život do krajiny 1.12.2018

Právě byla spuštěna společná petice České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty. Také vám vadí, že se z naší krajiny vinou intenzivního hospodaření vytrácí život? Kdy jste naposledy viděli čejku, chocholouše nebo sýčka? Zemědělci hospodařící na obrovských lánech pomocí těžké techniky a pesticidů vytlačují z krajiny vše živé. Zvířatům i krajině chybí biopásy a další krajinné prvky, které by mohly zadržovat stále vzácnější vodu. Pojďme to změnit a řekněme ministrovi zemědělství, že chceme krajinu zdravou, malebnou a plnou života. Pomůže jen výrazná reforma Společné zemědělské politiky Evropské unie, o které se bude rozhodovat v následujících týdnech. Pokud vám osud krajiny není lhostejný, připojte se k naší petici pod odkazem www.birdlife.cz/petice-za-krajinu . Děkujeme!

Večer pro Zelené srdce 15.9.2018

Pojďte s náma poslouchat, podívat, povídat a pomáhat. Zveme vás na benefiční koncert hudební skupiny Listověj s promítáním fotografií Toulky (nejen)Vysočinou Jany Molnárové ve prospěch pomáhání přírodě a památkám. Večer pro Zelené srdce se uskuteční v neděli 11. listopadu od 18,00 hodin v sále Muezea dr. A. Hrdličky na Dolním náměstí v Humpolci.

Vstupné dobrovolné, abychom mohli dál pomáhat.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1728
  Ne, příroda mě nezajímá 1193
  Ne, je nudný 1098

Toplist