Puštík obecný
Puštík obecný je naší nejběžnější sovou. U nás žije ve dvou barevných formách, kdy ve zbarvení převládá šedá a nebo rezavá barva. Můžeme se s ním setkat jak v lesích, tak v městských parcích a na hřbitovech, kde hnízdí v dutinách stromů a na půdách budov, nepohrdne však ani dřevěnou či plastovou budkou připravenou člověkem. Tok začíná již na konci ledna a v březnu již samička sedí na 2-6 vajíčkách, ze kterých se po 28 dnech líhnou mláďata, o která se starají rodiče 28-37 dní. Do úplného osamostatnění mláďat se však rodina drží ještě pohromadě a mladí se dožadují na rodičích potravy. Potkat v temném lese rodinu žadonících puštíků je strašidelným zážitkem.
V potravě převládají drobní savci a ptáci, méně často jsou zastoupeni obojživelníci a hmyz. V potravě byl zjištěn i netopýr a dokonce i rak.
Puštík si jako jediná sova brání své hnízdo. Takto málem v jednom městě začali věřit na duchy. Při noční cestě parkem ucítilo několik lidí nad hlavou jakoby závan vzduchu i když bylo bezvětří. Nakonec se zjistilo, že se jednalo o puštíka, který zde v dutině stromu vychovával mladé a létal se podívat, kdo ruší noční klid.
V Humpolci hnízdil i ve starých stromech na hřbitově a běžně se vyskytuje v Orlovských lesích.(pk)