Sýkorky

sýkora koňadra  Sýkora koňadra je v Humpolci jedním z  nejběžnějších a také nejoblíbenějších ptáků.  Už na konci ledna se začínají za slunečných dnů sýkory ozývat jednoduchým ale v tomto období krásným zpěvem a ohlašují tak blížící se jaro.  Na začátku dubna snáší samička do hnízda vystlaného mechem a zvířecí srstí 8-14 cihlově kropenatých vajíček.  Hnízdo si buduje v dutinách stromů a zdiva, v budkách, ale při nedostatku vhodných míst třeba i v dopisní schránce a nebo v dutém sloupku u plotu.    Po dvou týdnech se z vajíček lihnou ptáčata a rodičovskému páru začíná maratón krmení.   Díky počítadlu příletů se zjistilo, že po dobu výchovy mláďat přiletí rodiče s krmením na hnízdo až 355 krát za den a celková spotřeba hmyzu za dobu hnízdění představuje až neuvěřitelných  0,9 kg.  Sýkory hnízdí většinou dvakrát a tak se množství sebraného hmyzu zdvojnásobuje a o jejich užitečnosti nemůže být pochyb.   S příchodem podzimu část našich sýkor odlétá více k jihu a na naše území přilétají severské sýkory.  V případě, že by přišla zima, která by u nás přezimující sýkory zahubila,   jsou zde stále ptáci, kteří je mohou nahradit.

Vzhledem k velkému počtu, jsou sýkory častou potravou jiných živočichů.  V zimním období prověřuje jejich zdravotní stav zejména rychlý krahujec. Má takříkajíc v popisu práce, aby lovil nemocné a slabé a nelze jej proto odsuzovat.  Složitější problém je s narůstajícím počtem strak a sojek, které jsou také do určité míry přirozenými predátory.  Bohužel však člověk snížil počty jestřábů, kteří jsou predátory  sojek a strak a tak tyto druhy mají málo přirozených nepřátel a jejich stavy se zvyšují.  Je to další ukázka toho, jak člověk narušuje rovnováhu v přírodě.   Na sýkorky si někdy stěžují i včelaři, že v okolí úlů chytají včely, ale věřím tomu, že k  úmyslnému pronásledování sýkor dochází jen ojediněle.

V zimních  dnech budou potřebovat sýkorky a další opeřenci naší pomoc v podobě zimního přikrmování.  Na sypání do krmítek je mnoho protichůdných názorů a mělo by platit všeho s mírou a ve správný čas.  V případě, že je zima bez sněhu, tak si sýkorky najdou vajíčsýkorka modřinkaka hmyzu ukrytá v kůře stromů a není nutné je přikrmovat.  Když ale přijde sněhová kalamita a stromy obaluje námraza, tak jsou odkázány na naši pomoc.  Nejlepším krmením pro sýkorky je slunečnice, kterou dokáži obratně rozlousknout a dostat se k chutnému jádru.   Uškodit můžeme třeba kůží ze špeku, která je slaná a může sýkory i zabít.    Zima je i nejvhodnějším obdobím pro přípravu budek „sýkorníků“ kterými můžeme sýkory přilákat do zahrad a do parků a pomoci vyřešit nedostatek přirozených bytů, protože staré stromy nemají většinou v parcích a zahradách místo.  Budka by měla být vyrobena z nehoblovaných prken a mít vnitřní rozměr nejméně 13x13 cm x 24 cm výšky.  Vletový otvor o velikosti 3,2 cm umístíme do horní třetiny přední stěny a nikdy před něj nedávám bidélko, protože to jen umožňuje přístup koček.  Budky vyvěšujeme do výšky 2-3 m ve vzdálenosti 50 m od sebe. Sýkorky nejsou ptáci, kteří hnízdí v koloniích a proto nikdy neobsadí více budek na jednom stromě, ty s radostí uvítají vrabci, kterých však v posledních letech značně ubylo a již potřebují také ochranu a pomoc.

Kromě sýkory koňadry je běžná ještě sýkora modřinka, která je menší a na hlavě má modrou čepičku.  Mezi méně známe druhy sýkor patří sýkora úhelníček, která je ve zbarvení jakoby od uhlí.  Černý šátek na hlavě má sýkora babka a asi nejméně běžná je sýkora parukářka s peříčkovou chocholkou na hlavě.   Tyto tři druhy však patří k lesním sýkorám, které do blízkosti lidských sídel přilétají jen v období zimní nouze.(pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

výstava Studánky - voda živá 20.9.2019

Vodaziva6 O víkendu 21.-22. září si můžete na hradě Orlíku prohlédnout putovní výstavu Studánky - voda živá o osudech studánek v okolí Humpolce.

Další zajištěná zastávka 20.9.2019

Tercik Sdružení Zelené srdce zajistilo autobusovou zastávku u Stromovky proti úrazum ptáků. Zastávka je polepená terčíky, díky kterým je sklo pro ptáky viditelné a nedojde k nárazu.

Nové bydlení pro netopýry 25.7.2019

Netopyr1

Netopyr2 Netopýři v parcích v Humpolci dostanou deset nových budek.

Pokochejte se 22.6.2019

Prameniste Tohle je prameništní louka nedaleko Humpolce. Zde začínají prameny napájející nedaleký Libický les. Zde má stát ale také několik novýh skladovacích hal. Tomu se říká boj se suchem!

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1795
  Ne, příroda mě nezajímá 1240
  Ne, je nudný 1164

Toplist