Rak

rak říční Pamětníci ještě dnes vzpomínají, jak se chodilo na raky. Vařili se ve vroucí vodě do červena pro zpestření jídelníčku a proto se říká, že je někdo červený jako rak. Dnes však patří ke vzácným obyvatelům naší přírody. Raka je dost těžké popsat, ale na druhou stranu to snad není nutné, protože klepeta a čtyři páry nohou žádný jiný z našich vodních živočichů nemá a je dostatečně známý. Zatím stále nejběžnějším je rak říční, který se ukrývá pod kameny a podemletými břehy rybníků i vodních toků. Je to živočich noční, který svůj úkryt opouští až po setmění a hledá potravu, kterou tvoří uhynulí živočichové a zbytky rostlin. Vzácnější je rak bahenní, ale s rakem kamenáčem se již v okolí Humpolce setkat nedá.

Ohrožení raků přišlo ve dvou rovinách. První bylo používání chemických látek, které mělo za následek zhoršení kvality vody a vymizení citlivých raků z mnoha míst. Vymizení raků z celých povodí zapříčinil také račí mor zavlečený na naše území nepůvodními druhy raků. Jedná se především o raka pruhovaného a raka signálního, kteří jsou původem z Ameriky. Tyto druhy mohou račí mor přenášet, ale sami jsou vůči němu imunní.  

Račí problémy ukazují jak nebezpečné je vypouštění nepůvodních druhů do volné přírody. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

Bezpečnější zastávky 31.7.2020

Zastavky S podporou města Humpolec doplňujeme další samolepky na autobusové zastávky v Humpolci. Ty potom nejsou neviditelnou překážkou pro proletující ptáky a dokážou se jim vyhnout.

Budky pro šoupálky 31.7.2020

Soupalek Díky podpoře města Humplec dostanou šoupálci v městském lesoparku nové bydlení. Tyto budky vypadají, že žádný vletový otvor nemají, ale šoupálkum vyhovuje, když jsou dokonce dva z boční a zadní strany.

Nesahat!!! 13.5.2020

Když naleznete srnče, tak to nejlepší, co pro něj můžete udělat je, NESAHAT a místo okamžitě opustit.

Nové budky pro sýkorky 27.3.2020

Budky1 V lesích v okolí Humpolci vyvěsilo sdružení Zelené srdce další budky pro sýkorky

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 2231
  Ne, příroda mě nezajímá 1534
  Ne, je nudný 1482

Toplist