Rak

rak říční Pamětníci ještě dnes vzpomínají, jak se chodilo na raky. Vařili se ve vroucí vodě do červena pro zpestření jídelníčku a proto se říká, že je někdo červený jako rak. Dnes však patří ke vzácným obyvatelům naší přírody. Raka je dost těžké popsat, ale na druhou stranu to snad není nutné, protože klepeta a čtyři páry nohou žádný jiný z našich vodních živočichů nemá a je dostatečně známý. Zatím stále nejběžnějším je rak říční, který se ukrývá pod kameny a podemletými břehy rybníků i vodních toků. Je to živočich noční, který svůj úkryt opouští až po setmění a hledá potravu, kterou tvoří uhynulí živočichové a zbytky rostlin. Vzácnější je rak bahenní, ale s rakem kamenáčem se již v okolí Humpolce setkat nedá.

Ohrožení raků přišlo ve dvou rovinách. První bylo používání chemických látek, které mělo za následek zhoršení kvality vody a vymizení citlivých raků z mnoha míst. Vymizení raků z celých povodí zapříčinil také račí mor zavlečený na naše území nepůvodními druhy raků. Jedná se především o raka pruhovaného a raka signálního, kteří jsou původem z Ameriky. Tyto druhy mohou račí mor přenášet, ale sami jsou vůči němu imunní.  

Račí problémy ukazují jak nebezpečné je vypouštění nepůvodních druhů do volné přírody. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

Budky pro sovy 8.4.2019

SycKontrolujeme budky pro sovy sýce rousné.

Budky pro sýkorky 26.2.2019

Uklid Je čas kontrolovat, vyčistit a případně vyvěsit nové budky pro sýkorky.

Bydlení pro netopýry 26.2.2019

Netopyrii Alespoň malinko vylepšujeme nedostatek volných bytů pro netopýry. Na jaro budou mít připraveno pět nových budek.

Sněhová nadílka 11.1.2019

Fotky-015 Na sněhovou nadílku můžeme nadávat, ale každá vločka vsáknutá do země se nám bude v letních vedrech hodit. 

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1758
  Ne, příroda mě nezajímá 1216
  Ne, je nudný 1138

Toplist