Rak

rak říční Pamětníci ještě dnes vzpomínají, jak se chodilo na raky. Vařili se ve vroucí vodě do červena pro zpestření jídelníčku a proto se říká, že je někdo červený jako rak. Dnes však patří ke vzácným obyvatelům naší přírody. Raka je dost těžké popsat, ale na druhou stranu to snad není nutné, protože klepeta a čtyři páry nohou žádný jiný z našich vodních živočichů nemá a je dostatečně známý. Zatím stále nejběžnějším je rak říční, který se ukrývá pod kameny a podemletými břehy rybníků i vodních toků. Je to živočich noční, který svůj úkryt opouští až po setmění a hledá potravu, kterou tvoří uhynulí živočichové a zbytky rostlin. Vzácnější je rak bahenní, ale s rakem kamenáčem se již v okolí Humpolce setkat nedá.

Ohrožení raků přišlo ve dvou rovinách. První bylo používání chemických látek, které mělo za následek zhoršení kvality vody a vymizení citlivých raků z mnoha míst. Vymizení raků z celých povodí zapříčinil také račí mor zavlečený na naše území nepůvodními druhy raků. Jedná se především o raka pruhovaného a raka signálního, kteří jsou původem z Ameriky. Tyto druhy mohou račí mor přenášet, ale sami jsou vůči němu imunní.  

Račí problémy ukazují jak nebezpečné je vypouštění nepůvodních druhů do volné přírody. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

Kontrolujeme budky 11.11.2019

Budkasykorky S podzimem kontrolujeme, opravujeme, čistíme a také vyvěšujeme nové budky pro sýkorky.

výstava Studánky - voda živá 20.9.2019

Vodaziva6 O víkendu 21.-22. září si můžete na hradě Orlíku prohlédnout putovní výstavu Studánky - voda živá o osudech studánek v okolí Humpolce.

Další zajištěná zastávka 20.9.2019

Tercik Sdružení Zelené srdce zajistilo autobusovou zastávku u Stromovky proti úrazum ptáků. Zastávka je polepená terčíky, díky kterým je sklo pro ptáky viditelné a nedojde k nárazu.

Nové bydlení pro netopýry 25.7.2019

Netopyr1

Netopyr2 Netopýři v parcích v Humpolci dostanou deset nových budek.

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1816
  Ne, příroda mě nezajímá 1252
  Ne, je nudný 1178

Toplist