Ropucha obecná

Když se kohokoliv zeptáte na odpudivé a  ošklivé zvíře, tak většina lidí mezi ně zařadí ropuchu.  Ropucha patřila ve středověku k nečistým stvoRopucha obecnářením zobrazovaným ve společnosti čarodějnic a ježibab a proto byla pronásledovaná.  Ani v pohádkách si nevysloužila dobré jméno a když bylo potřeba někoho pyšného a špatného začarovat, tak většinou do podoby škaredé ropuchy.  Tyto pověry a předsudky bohužel přetrvali do dnešní doby a když maminka s dítětem uvidí ropuchu, tak většinou hned ukazuje, ať se dítě nepřibližuje k tomu ošklivému zvířeti.

I přesto, že ropucha obecná patří zatím ještě stále k poměrně běžným druhům obojživelníků, tak není moc známá.  S příchodem jara, kdy teplota v noci neklesne pod dva stupně nad nulou, se vydávají ropuchy   na cestu k místům rozmnožování.  Je obdivuhodné, že každý rok putují i několik kilometrů k rybníku či tůni, kde se sami narodili. Jarní tah trvá podle počasí  i několik týdnů a za tuto dobu putují stovky a na některých místech i tisíce zvířat.  Většinou putují jednotlivě, ale mnohdy si nese větší samička na zádech menšího samečka.  Když dorazí na místo, tak začne boj samečku o samičky kterých je několikrát méně.  Na vodních rostlinách a ponořených větvích stromů se objeví šňůry černých vajíček, které připomínají korále.  Po nakladení vajíček ropuchy stejnou cestou vodní plochu opouštějí a vydávají se na svá suchozemská stanoviště.  Jsou to živočichové s noční aktivitou a přes den se ukrývají pod kameny a v jiných zemních úkrytech.  Užiteční jsou lovem drobných  živočichů (např. slimáků) a tak by si měl každý zahradník ropuch, jako pomocníků vážit.  Vraťme se ale k rybníku, kde už se z vajíček vylíhli pulci, kteří v hejnech obeplouvají břehy  a živí se nárosty řas.  Pulec je nejdříve tělíčko a ocásek, potom vyrostou zadní nohy, přední nohy a když upadne ocásek, tak začínají tisíce malých žabiček opouštět vodní prostředí a vydávají se na suchozemskou pout, aby se  za dva roky vrátili do rybníka rozmnožovat. S příchodem zimy, se ukrývají do sklepů, starých štol a dalších zemních úkrytů, kde upadají do jakéhosi zimního spánku a čekají až je na jaře probudí sluníčko.

Obojživelníci patří obecně k jedné z nejohroženějších skupin živočichů.  Mezi hlavní důvody ohrožení ropuch patří především změny v kvalitě vody a hospodaření na rybnících obecně.  V případě, že je rybník vypuštěn po nakladení vajíček a ty ponechány svému osudu, tak dojde ke zničení tisíců malých životů. V případě, že je rybník přeplněn rybami, tak zde také mnoho místa pro obojživelníky nezbývá.  Mnoho putujících ropuch také uhyne na silnicích, které kříží jejich odvěké tahové cesty a zábrany pro ropuchy ve Smrdověsamozřejmě se zvyšujícím provozem se zvyšuje i počet usmrcených žab.  I jediné auto však může způsobit smrt desítek z nich.  Na suchozemských stanovištích jsou pro ropuchy nebezpečné především chemické postřiky k hubení hmyzu, které mohou být smrtelné i pro ně. Kromě toho, že je užitečná, tak nikdy nevíme kdy a k čemu dalšímu budeme ropuchu potřebovat.  Jako u všech druhů rostlin a živočichů, tak i pro tento druh je důležitá ochrana krajiny jako celku.  Lokálně pomůže myslet při rybářském hospodaření i na obojživelníky, kteří  mají v rybníce také své nezastupitelné místo.  Na křížení tahových cest s komunikacemi je nutné umožnit ropuchám bezpečné přecházení vybudováním žabích podchodů a nebo alespoň ručním přenášením tak, jak se tomu děje například ve Smrdově u Kletečné, kde každoročně přenášíme kolem 500 těchto živočichů.

V období jarního stěhování mohou přispět i řidiči, kteří se při nočních jízdách pokusí putujícím obojživelníkům vyhnout a pomoci tak zachránit několik životů, aby ropucha zůstala. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

výstava Studánky - voda živá 20.9.2019

Vodaziva6 O víkendu 21.-22. září si můžete na hradě Orlíku prohlédnout putovní výstavu Studánky - voda živá o osudech studánek v okolí Humpolce.

Další zajištěná zastávka 20.9.2019

Tercik Sdružení Zelené srdce zajistilo autobusovou zastávku u Stromovky proti úrazum ptáků. Zastávka je polepená terčíky, díky kterým je sklo pro ptáky viditelné a nedojde k nárazu.

Nové bydlení pro netopýry 25.7.2019

Netopyr1

Netopyr2 Netopýři v parcích v Humpolci dostanou deset nových budek.

Pokochejte se 22.6.2019

Prameniste Tohle je prameništní louka nedaleko Humpolce. Zde začínají prameny napájející nedaleký Libický les. Zde má stát ale také několik novýh skladovacích hal. Tomu se říká boj se suchem!

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1795
  Ne, příroda mě nezajímá 1240
  Ne, je nudný 1163

Toplist