Perlorodka říční

 Jedním z nejvzácnějších a také nejohroženějších živočichů vyskytujících se v Zálesí je perlorodka říční.  Její lastura připomíná tvarem a velikostí známou  škebli rybničnou, ale na rozdíl od ní je celá černá a žije pouze v tekoucích vodách. Ještě na začátku minulého století se v toku Jankovského potoka mezi Starými Bříštěmi a Jankovem vyskytovalo několik desítek tisíc kusů těchto živočichů a z vyprávění vím, že se ve mlýnech na potoce používaly rozsekané lastury ke krmení domácích kachen. Dnes zde žije perlorodek pouze několik desítek a jedná se o jednu ze dvou lokalit výskytu v kraji Vysočina.  Perlorodka by se za příznivých podmínek dokázala poměrně rychle rozmnožit, ale tyto podmínky v současmladé perlorodkyné době nejsou splněny a tak zde žije díky své dlouhověkosti (dožívá se až 100 let), ale nerozmnožuje se.  V případě, že by se podařilo zlepšit kvalitu vody spolu s dalšími parametry, tak by byla velká naděje na přežití tohoto druhu.   A jak je to s perlami ?  Perlorodka říční má perly velice vzácně a nejsou kvalitní.  Podařilo se mi najít vyprávění, jak to bylo s hledáním perel kdysi: “Bylo červencové nedělní jitro a já spěchal lučinami podél vsi k Janovskému potoku. Pstruzi vymršťovali se nad vodu lapajíce hmyz a z oblohy se ozývalo mekání bekasíny. Níže po proudu jsem uviděl v olšový svlékat se muže. Shodil svrchní oděv a už po pás brodil se potokem, časem shýbaje se a mizející v travnatém břehu.Byl to mysletínský pazderka Fučík, lovec perel. Plížil se sehnut proti jasnému křišťálovému proudu, aby si nekalil vodu. Hleděl bystře do poskakujících vlnek a často sahal, noře se až po krk, do písčitého dna, vynášeje tlusté vejčité lastury s černohnědým nádechem. Byla to perlorodka říční. Vybíral lasturu po lastuře z vody, pootevřel ji a zkoumal, je-li v ní perla. „Už jsem jich vylovil asi 50 a dosud jsem nic nenašel“ volal na mne a dále postupoval potokem. „Už jí mám“ vykřikla Fučík, šíře ústa k úsměvu a rozvírajíce lasturu. Na plášti byla přilepená malá kulička zvící velikosti hrachu, bělavého, perleťového lesku. „Ta je pěkná, za tu bude alespoň 20 korun. Už jsem dlouho takovou nenašel“ vykládal. „ A nejsou všechny takové ?“ tázal jsem se. „Ale kdež, mnoho jich najdu, které nejsou k ničemu. Jsou malinké, kalné, nelesknou se a ani nejsou kulaté. Ty nikdo nechce. Tuhle dobře prodám, ale ne v Humpolci, tam by mě ošidili, ale v Jihlavě u zlatníka, ten jí bude rozumět“ a již balil perlu do papírku. „Takhle brzy zbohatnete“ zažertoval jsem. „Už je hledám 20 let a stále jsem v pazderně“ odvětil posmutněle. „Tohle je letos druhá. Ta první byla menší a za tu jsem dostal jen 8 korun. Na tabák je to přece dobré. Mám v neděli zahálet ? Houby nerostou a kouřit se chce. Sedlák mnoho neplatí a tak zaplať Pán Bůh za to“ a již znovu sehnut brodil se dál proti proudu“.

             V dnešní době je mnohem vzácnější každá živá perlorodka, protože ta se za perlu koupit nedá. Kromě čisté vody potřebuje perlorodky i písčitoštěrkové dno, do kterého se částečně zahrabávají a takto „ukotvené“ filtrují vodu, ze které získávají potravu. Pro úspěšné rozmnožování potřebují také pstruhy, na jejichž žábrech malé perlorodky nějakou dobu žijí a pstruzi je vynesou proti proudu potoka do příznivých míst k životu. Životní cesta perlorodek není vůbec jednoduchá sama o sobě a ještě ji komplikujeme my, lidé. V současné době  probíhají jednání a připravují se opatření (např. zatravnění některých pozemků), která by měla pomoci zlepšit podmínky pro život tohoto vzácného druhu.

 Snad ještě není pozdě a i za několik let budeme moci říct, že perlorodka říční  na jednom z posledních míst výskytu  stále ještě žije. (pk)

« zpět

Menu


Co je nového?

výstava Studánky - voda živá 20.9.2019

Vodaziva6 O víkendu 21.-22. září si můžete na hradě Orlíku prohlédnout putovní výstavu Studánky - voda živá o osudech studánek v okolí Humpolce.

Další zajištěná zastávka 20.9.2019

Tercik Sdružení Zelené srdce zajistilo autobusovou zastávku u Stromovky proti úrazum ptáků. Zastávka je polepená terčíky, díky kterým je sklo pro ptáky viditelné a nedojde k nárazu.

Nové bydlení pro netopýry 25.7.2019

Netopyr1

Netopyr2 Netopýři v parcích v Humpolci dostanou deset nových budek.

Pokochejte se 22.6.2019

Prameniste Tohle je prameništní louka nedaleko Humpolce. Zde začínají prameny napájející nedaleký Libický les. Zde má stát ale také několik novýh skladovacích hal. Tomu se říká boj se suchem!

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1795
  Ne, příroda mě nezajímá 1240
  Ne, je nudný 1163

Toplist