Studánky a prameny

Křížná studánka

Studánky a prameny – v minulosti uctívány, dnes většina z nich skoro zapomenuta. V době, kdy si kupujeme vodu v plastových lahvích v obchodech už je nepotřebujeme. Nebo je to jinak ?  Jak by to asi řekl malý princ „Až vynaleznete pilulku na žízeň, jděte se pomalu projít ke studánce.”

              Studánky a prameny jsou uctívány od doby, co člověk člověkem jest.  Na našem území různé prameny uctívali již  Keltové. Věřili, že studánky jsou branou mezi naším světem a světem nadpřirozených sil a na jejich usmíření do nich byly ukládány dary. Nejznámější je asi poklad duchcovský, který byl nalezen v roce 1882  při čištění zřídla v městě Duchcově a tvořil jej  bronzový kotlík s dvěma tisíci šperky.  Málo kdo dnes ví, že poklad byl nalezen v roce 1923   při odvodňování pramene i nedaleko Leskovic u Nové Cerekve.  Mnohé studánky byly již v době Keltů  a Slovanů využívány k léčivým účelům.

              S příchodem křesťanství byly káceny posvátné háje a kněžky Vodolenky vyháněny od pramenů a studánek. Studánky začaly být  zasvěcovány světcům a byly u nich stavěny kříže a budovány kapličky.   Zázračně uzdravující studánky se staly poutními místy a lidé si k nim ze široka daleka chodili pro zázračnou vodu a vyprosit si uzdravení. Nejznámější zázračnou  studánkou je  pramen sv. Jana Křtitele  pod vrcholem Křemešníku a pramen sv. Anny u Pohledu. 

             V pozdějších letech se u některých studánek s léčivou vodou začali stavět lázně.  O vybudování lázní se  uvažovalo například i v senožatech u Humpolce.Lázně v Senožatech

             Samostatnou skupinou jsou polní studánky, kterých si každý hospodář vážil. V době senoseče a žní poskytovaly chladivé občerstvení při práci a tak je bylo možné najít na každém vhodném místě. Právě polních studánek dnes nalezneme již nejméně.  Mnoho jich bylo zavezeno při rekultivacích,  mnoho jich bylo zničeno meliorací a jejich prameny svedeny do trubek a ty, které se zachovaly, jsou otráveny používáním chemických látek. Lidé je přestali potřebovat.

             V době totality se o zázračných studánkách nesmělo mnoho mluvit a mnohé byly ponechány svému osudu.  Po revoluci došlo k obnově slavných  poutí, ale studánky dostaly nového nepřítele.   Voda z podzemních zdrojů se začala stáčet do plastových lahví a prodávat v obchodech.  Každý den si takto  můžeme v supermarketech vybrat  vodu z mnoha značek, přinést si ji pohodlně domu  a prázdné lahve pohodit třeba u cesty k lesní studánce. 

             Naštěstí pro studánky, se  ještě najdou  lidé ochotní obětovat čas na hledání těch zapomenutých  a  jejich obnovu a tak se   například studánka Rousinovská kašna u Mladých Bříšť    dočkala vyčištění  od bláta   a stala se znovu křišťálovou.  Některé studánky, mezi které patří studánka U korýtka u Starých Hutí nedaleko Kamenice nad Lipou a studánka U buku na Křemešníku obnovují  správci státních a městských lesů.       

             Pro výletníky a houbaře jsou obnovené  studánky příjemným překvapením,  možností k uhašení žízně a  zaposlouchání se  do uklidňujícího zvuku  zurčení vody.  Mnohé, mezi které patří například Mravenčí studánka u Budíkova však  zatím stále čekají na to, až k ním lidé najdou znovu cestu a vyčistí je do krásy. (pk) 

            Celostátní evidenci studánek nalznete pod následujícím odkazem.         

 Národní registr pramenů a studánek
« zpět

Menu


Co je nového?

výstava Studánky - voda živá 20.9.2019

Vodaziva6 O víkendu 21.-22. září si můžete na hradě Orlíku prohlédnout putovní výstavu Studánky - voda živá o osudech studánek v okolí Humpolce.

Další zajištěná zastávka 20.9.2019

Tercik Sdružení Zelené srdce zajistilo autobusovou zastávku u Stromovky proti úrazum ptáků. Zastávka je polepená terčíky, díky kterým je sklo pro ptáky viditelné a nedojde k nárazu.

Nové bydlení pro netopýry 25.7.2019

Netopyr1

Netopyr2 Netopýři v parcích v Humpolci dostanou deset nových budek.

Pokochejte se 22.6.2019

Prameniste Tohle je prameništní louka nedaleko Humpolce. Zde začínají prameny napájející nedaleký Libický les. Zde má stát ale také několik novýh skladovacích hal. Tomu se říká boj se suchem!

Starší »

Libí se tento web ?

  Ano, zajímavé informace 1795
  Ne, příroda mě nezajímá 1240
  Ne, je nudný 1163

Toplist